Ki a zöldbe! 6 egyszerű tipp környezetbarát piknikhez, kiránduláshoz

Borítókép: Ki a zöldbe! 6 egyszerű tipp környezetbarát piknikhez, kiránduláshoz Forrás: europress
Jó dolog a rögtönzés, de egy kirándulást ajánlatos előre megtervezni.

Ha megállítunk valakit az utcán azzal a kérdéssel, hogy mit tesz a környezetért, milyen zöld szokásokat követ, valószínűleg egyből azt válaszolja, hogy nem szemetel. Úgy látszik, ezt minden természetbe vagy parkba járó ember magától értetődőnek tartja. Miért van mégis tele az erdő csikkel és kólásdobozzal? Mert azt bizonyára már nem mindenki tartja magától értetődőnek, hogy a hulladékot, amit termelt, el is kell szállítania a helyszínről.

1. Az egyik legfontosabb feladat: gondoljuk át előre, hogy mit fogunk kezdeni a sajátszemetünkkel. Képzeljük el, hogy húszfős baráti körünkkel nagy szabadtéri pikniket rendezünk. Hány szemeteszsákra lesz szükség? Nem biztos, hogy pontosan fel tudjuk mérni előre, vigyünk tehát mondjuk 10–10, 30 és 60 literes, vastag anyagú szemeteszsákot. Ötfős kirándulásra persze nem kell ennyi. Aszelektív zsákokra tegyünk jól látható és egyértelmű rajzot, amelyeket mondjuk a gyerekek csináltak – így külföldi vendégeink is megértik. Szemeteszsákból soha nem elég, már csak azért sem, mert az igazán környezettudatos természetjáró mások szemetét is fölszedi.

Különleges receptek piknikhez:
Marhahúsos szendvics tormával
Zöldséges tortilla


Pikáns kenyérpuding
Cukkinis gyorspogácsa

Kecskesajtos spárgatorta

Csokis briós

2. Ha nem biztos, hogy van a kiválasztott helyen kiépített nyilvános vécé, vigyünk magunkkal ásót vagy zárható nejlonzacskót. Az eljárás ellen fel szokták hozni, hogy avadon élő állatok sem használnak nejlonzacskót, csakhogy ezzel az érveléssel három baj van: 1) jó néhány faj elássa az ürülékét, 2) végtermékük nem koncentrálódik a turistautak környékére, 3) az ő ökológiai lábnyomuk semmivel sem nagyobb, mint a talpuk. Szóval annyit igazán megtehetünk, hogy eltüntetjük anyomainkat.

3. Mérlegeljünk. Olyan réten tartjuk ötéves kislányunk szülinapi zsúrját, amelyet autóval lehet a legkényelmesebben megközelíteni? Ez esetben ne eldobható étkészletet vigyünk magunkkal, hanem porcelán vagy többször használatos műanyag tányérokat. Legyen viszont egy jókora dobozunk vagy kosarunk, amelyben az edényeket haza is tudjuk szállítani (otthon elmosogatni kényelmesebb, nekünk is és atermészetnek is), nehogy akörnyezetet szennyezzük össze velük.

4. Ki mit hoz alapon szervezett zöldövezeti piknikre a kerékpár kormányára szerelhető kosárba csomagolhatjuk atányérunkat, sőt, gondos papírrétegek közt az üvegpoharat is. Aki még soha nem ivott villányi cuvée-t talpas borospohárból a patakparton, sürgősen próbálja ki.

5. Nyilvánvaló, hogy tábortüzet csak kijelölt helyen szabad rakni. Ha mégis máshol akarunk letanyázni, az illetékes természetvédelmi hatóságtól kell rá előre engedélyt kérni. A fokozottan védett természetvédelmi területeken vagy tájvédelmi körzetekben általában tilos a tűzrakás.

6. És még néhány apróság. A bogrács környezetbarátabb, mint a petróleumfőző. A sátor zöldebb (és kisebb helyen elfér), mint a lakókocsi. Használjunk organikus szúnyog- és kullancsriasztót, például citronellaolajat (nézzünk körül abiowebáruházakban). Nem minden és nem mindenhol komposztálódik egyformán, a dinnyehéjat tehát ne dobjuk el, inkább tartsunk külön zöldhulladékos zsákot.

Fotók: Europress.