8 tipp, hogy fenntartható legyen turizmus

Borítókép: 8 tipp, hogy fenntartható legyen turizmus Forrás: Saját (Földi Barbara)
Utazni jó. Neked! És vajon a bolygónak, ami lehetőséget ad rá? A 21.században érdemes belegondolni abba, hogy a pihenésed - legalább megközelítőleg - egy win-win helyzet legyen mindenki számára.

Azt már tudjuk, hogy a mai modern kor turizmusa már rég nem egy nem környezetkímélő iparág. A fapados utak új időszakot nyitottak a felső középosztálybeliek utazását illetően. Ugyan a pandémia egyik nagy vesztesi a légitársaságok, hiszen az utazási korlátozások miatt nagyon kevés járat indulhatott el, de miután feloldották a korlátozásokat sokan kapva kaptak az alkalmon és már repültek is a vágyott úti cél felé.

A turizmus a mai megismert formában sajnos hosszútávon egyáltalán nem fenntartható, sem környezeti, de még kulturális szempontból sem - ezért hoztam néhány tippet, amivel azzá tudod tenni.

Utazz hulladékmetesen

Ez azt jelenti, hogy mindig legyen nálad egy alap készlet, amit az út során használsz illetve nem csak az utazás alatt hanem akár strandon, városnézéskor vagy kirándulások alkalmával. Szerezz be egy kulacsot, vigyél evőeszközöket magaddal, textil szalvétát és zsebkendőt. Egy pár bevásárlótáska és kisebb textil szütyő is mindig jól jön ha kerülni akarod az egyszerhasználatos műanyagokat. Ezekkel akár egy fesztiválra is mehetsz mert szinte mindent meg fogsz tudni oldani újabb hulladékok termelése nélkül.

Utazz tudatosan

Itt az elsődleges szempont, hogy kerüld a repülést. Illetve ha kikerülhetetlen, akkor válassz közvetlen járatokat, hiszen a fel és leszállás alatt bocsájtja ki a gép az üzemanyagának a 25%-át. Az átszállásos járatok így elkerülendők. Amennyiben repülővel utazol, kompenzálhatod a repülésed károsanyag kibocsájtását, ha valamilyen szervezetnek adományt ajánlasz fel.

Ha teheted utazz inkább vonattal vagy esetleg kocsival. Használhatod akár az egyre népszerűbb blablacar vagy telekocsi alkalmazást is. Ezzel nem csak a környezeti terheket csökkented, hanem a saját nyaralásod költségeit is. Pakoláskor figyelj, hogy csak a legszükségesebbeket vidd magaddal, így nem kell extra kilókat cipelned se neked, se az autónak.

Készülj fel – Kérd kölcsön!

Már indulás előtt is kerülhetsz nyaralós hangulatba ha elkezded időben megszervezni. Ezzel nem csak időt, hanem pénzt is megtakaríthatsz. Ha valami különleges eszköz kellene (sátor, SUP, utazó babaágy), kezdj el körbe kérdezni ismerősi körben. Lehet valakinek van és pont nincs rá szüksége. Felesleges mindenből mindig az újat venni. Ha mindenképp szeretnél magadnak, akkor keresd használtan először. Valamint nagyon sok helyen már bérelni is lehet, ezeket az oldalakat is érdemes felkutatni.

Természeti kincsek

A legjobb időtöltés egy tengerparti séta alkalmával a kagylók gyűjtése, és megértem, hogy az is nagy kísértés, hogy elhozzunk egy kis darab történelmet a markunkban a Forum Romanum romjai közül. Ezek egyrészről kulturálisan és környezetügyileg sem állják meg a helyüket. A kagylók, kövek, növények a helyi környezetnek és ökoszisztémának a fontos részei. Azokat kimozdítva felborulhat a rendszer. A történelmi fontosságú helyekről pedig egyenesen tilos elhozni tárgyakat, köveket. Képzeld, ha mindenki csak egy kis darabot hozna haza a Colosseumból, azt hiszem akkor már rég elfogyott volna. Figyeljünk és vigyázzunk a minket körülvevő világra.

Ha Rómába mész, élj úgy, mint a rómaiak.

Biztos hallottátok már ezt a mondást. (Bocsánat a sok olasz példáért, de a férjem odavalósi és könnyebben jönnek ezek a hasonlatok.)
Ez alatt azt értem, hogy kicsit legyél Te is helyi. Bérelj szállodaszoba helyett apartmant, keresd a helyi ételeket, a helyi piacokat, kérj recepteket. Támogasd az ottani kis kereskedőket, úgy ahogy itthon is teszed. Sokkal autentikusabb gasztronómiai és kulturális élményben lesz részed.

Napvédelem

Nyáron – és lassan egész évben – fontos beszélni a bőrvédelméről. Ahogy a Földet körbevevő ózonlyuk egyre nagyobb, kikerülhetetlen a napfényvédő szerek használata. Az első és legfontosabb, hogy ha tehetjük, akkor 11 és délután 3 óra között kerüljük a közvetlen napsütést (nem hiába van siesta tőlünk délre szinte mindenhol). Keress természetes alapanyagból készült napkrémet, mert a legtöbb naptejben megtalálható oxibenzon és oktinoxát nemcsak a tengerek élőlényeire és a korallokra káros, hanem akár az emberre is. Nézz utána mit tartalmaz a naptejed!

Szuvenír

Természetesen – ha már kagylót és kavicsokat nem hozunk haza – szeretnénk valami emlékkel meglepni az itthon maradottakat vagy magunkat. Az én legkedvesebb időtöltésem (még a gyerekek előtti időkből), hogy képeslapot küldtem az itthoniaknak és annak a kiválasztása és megírása volt a legcsodásabb énidő a nyaralás alatt. Olyan jó érzés kézzel írott levelet kapni, ennek biztosan mindenki örül. Ha ennél egy fokkal hasznosabb emléket keresel, akkor ajánlom, hogy ízeket vigyél haza. Mondjuk olyat, ami otthon nincs vagy nem olyan minőségben, így egy remek vacsorát rendezhetsz a barátaidnak a családodnak, amikor elmesélheted merre is jártál.

+1. Erre érj haza!

Ha nagyon tudatos vagy, akkor az is eszedbe juthat induláskor hogy mire szeretnél hazajönni. Én szeretek hazajönni arra, hogy a lakásom rendben van és úgy-ahogy de tiszta. Ilyenkor jól esik hazatérni még, ha nehéz is hátrahagyni a nyaralás gondolatát.

Indulás előtt igyekszem mindent kimosni, hogy legalább ne az itthon hagyott szennyessel kelljen kezdenem. A hűtőből, amit tudok megmentek és előkészítve a fagyasztóba teszem (zöldségek felaprítva). A gépeket kihúzom és a gázt (ha van) elzárom biztonsági okoból is. A redőnyt háromnegyedig lehúzom, hogy a lakás tartsa a hőmérsékletet és ne melegedjen fel. Ha vannak növényeim, akkor őket közel rakom a fényhez, egybe – így ha jönnek locsolni, akkor könnyen megtalálják őket – kis útmutatással rajtuk.

Ezek egyszerű és gyors tippek, ha szeretnél úgy pihenni, hogy közben a bolygónak is adsz pár pihenőnapot.

Hallgasd meg a Mesélj, Anyukám! podcast epizódot, amiben a nyaralásról mesélnek a műsorvezetőink!