7 tünet, ami rejtett depresszióra utal: ilyen hétköznapi jelek utalhatnak rá, hogy baj van!

Kutatások szerint ma Magyarországon legalább minden hetedik ember tapasztal depressziót az élete valamely szakaszában. A Semmelweis Egyetem korábbi vizsgálata arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar felnőtt lakosság mintegy 7,1%-a szenvedett komolyabb depressziótól az elmúlt évben, ez azt jelenti, hogy megközelítőleg fél millió ember küzdött a tavalyi évben depresszióval, legalábbis ennyien kaptak diagnózist, de vélhetően sokkal magasabb a valódi arány. Egy 2019-es KSH-felmérés ennél sokkal pesszimistábban látja a helyzetet, ugyanis ebben a lakosság közel 20%-a tapasztalt már depressziós tüneteket, ez több mint 1,5 millió embert érint.
A helyzet súlyosságára az is rámutat, hogy valójában a depresszió nem csupán a mentális egészségünkre van romboló hatással, hiszen az életminőséget is rombolja, a teljesítményt is, mind munkahelyi, mind pedig az életünk egyéb területeire vonatkoztatva.

A Pécsi Tudományegyetem kutatása arra is rávilágít, hogy az érintettek jelentős százaléka nem részesül megfelelő pszichoterápiás ellátásban, sokan kizárólag gyógyszeres kezelésben, ha egyáltalán kapnak ilyen jellegű segítséget. Ezek összeségében rámutatnak arra, hogy a depresszió egy jelenlévő probléma, amellyel sokkal többet kellene foglalkozni, mint ahogyan az jelenleg történik. Ennek a felismerése pedig létfontosságú az egész társadalom szempontjából.
Az alábbiakban a rejtett depresszió jeleit hoztuk el. Mutatjuk is, mikre érdemes odafigyelned! Kérlek, amennyiben ezen tünetek bármelyikét tapasztalod magadon, fordulj szakemberhez.