Nem vagy hisztis anya, csak a hormonok befolyásolnak

Borítókép: Nem vagy hisztis anya, csak a hormonok befolyásolnak Forrás: choreograph/Envato
Biztos vagyok benne, hogy már te is többször megélted: vannak napok, amikor minden apróság kiborít. Mintha senki nem értene. Mintha a világ túl hangos, túl gyors, túl sok lenne. Talán te is ismered azokat a napokat, amikor legszívesebben csak becsuknád magad mögött az ajtót, és azt mondanád: „Most elég volt.” Ez sokszor a menstruáció előtti időszakban jelentkezik, és nem véletlenül történik. A tested, az agyad és az érzelmi állapotod ugyanis szoros táncot járnak együtt – csak eddig senki nem tanította meg nekünk, hogyan halljuk meg ezt a ritmust.

A ciklus nem csak arról szól, hogy „megjön-e időben”

A menstruációs ciklusunk sokkal többet mesél rólunk, mint amit a naptárba felírt piros pontok jeleznek. A női ciklus nem csupán fizikai esemény, hanem egy rendkívül összetett, finoman szabályozott hormonális rendszer, amely hatással van arra is, hogyan gondolkodunk, érzünk, reagálunk – és hogyan éljük meg a hétköznapokat és az anyasággal, gyerekneveléssel járó mindennapi kihívásokat és feladatokat.

Két fő hormon játszik ebben a rendszerben kulcsszerepet: az ösztrogén és a progeszteron.

  • Az ösztrogén a ciklus első felében van jelen erőteljesebben, főként az ovulációig. Ez az időszak gyakran a lelkesedésé, a szociális nyitottságé, a lendületé. Az agyunkban az ösztrogén fokozza a dopamin és a szerotonin nevű boldogsághormonok hatékonyságát, tehát valóban jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben.
  • Az ovuláció után azonban elkezd növekedni a progeszteron szintje. Ez egyfajta „nyugtató hormon”, amely segít lelassulni, befelé figyelni, meghúzni a határainkat. Nem véletlen, hogy sok nő ilyenkor vágyik kevesebb zajra, kapcsolatra, feladatra. Csendesebb, elmélyültebb időszakba lépünk.
Forrás: Zinkevych_D/Envato

A pont, ahol a legtöbben elveszítjük az egyensúlyt

A ciklus utolsó másfél hete – a menstruációt megelőző luteális szakasz – az, ahol a legtöbb nő érzi, hogy valami történik. Itt kezd csökkenni a progeszteronszint, és sok esetben az ösztrogén is lejjebb esik. Ez a hormonális visszaesés együtt járhat azzal, hogy az idegrendszer szabályozóképessége is bizonytalanabbá válik.

Ennek az egyik fő oka az, hogy a progeszteron támogatja a GABA nevű idegrendszeri szabályozórendszert – ami felelős a nyugalomért, a pihenésért, a „nem baj, megoldom” hozzáállásért. Amikor a progeszteron szintje leesik, a GABA-rendszer működése is kibillen. És ez okozhatja az ingerlékenységet, a feszültségérzést, a koncentrációs zavart, a hangulatingadozást és a nyugtalan alvást.

Ez az az időszak, amikor semmi sem jó, semmi sem elég, és bármelyik pillanatban kicsúszhat a szánkon egy olyan mondat, amit később megbánunk. A gyerekeinkre kevésbé nyugodtan tudunk reagálni, a párunkban minden is felbosszant és még önmagunkkal szemben is kevésbé vagyunk elfogadók. De fontos megérteni, hogy ettől nem vagyunk rossz anyák, rossz emberek, dühöngő, hisztis és értéktelen nők vagy épp túlérzékenyek. Csak épp fáradtabbak és sérülékenyebbek vagyunk, mert a hormonjaink ciklikussága befolyásolja az elménk működését is.

Forrás: Zinkevych_D/Envato

A stressz súlyosbíthatja a tüneteket

Sajnos nem egy steril laborban élünk, ahol a hormonjaink ideális környezetben működhetnének. A legtöbb nő – különösen, ha kisgyermekes anya – túlterhelt. Kevés az alvás, sok a mentális teher, kevés a segítség, nagy a felelősség. Ráadásul a 21. század anyai magányossága is erősen befolyásol.

Egy ilyen környezetben a hormonális egyensúly ingadozásai nemcsak hogy érezhetőbbek lesznek, de még nagyobb hatással vannak a mindennapokra is. Amikor már a kiindulóállapot is stresszes, egy természetes hormonális visszaesés is könnyen vezethet kiabáláshoz, síráshoz vagy bezuhanáshoz. Ezért is fontos az anyai öngondoskodás stratégiai szintű felépítése, mégpedig úgy, hogy szem előtt tartjuk a havi hormonális ciklikusságunkat.

Mit tehetsz, hogy enyhítsd ezeket a napokat?

A legnagyobb segítség az, ha nem elvárásként, hanem jelzésként tekintesz ezekre a napokra.

  • Figyeld meg a ciklusod! Amikor tudod, hogy közeleg a nehezebb szakasz, másként tudsz rá készülni. Nem kell túlteljesítened.
  • Legyenek bejáratott önnyugtató rutinjaid! Néhány perc csend, mélylégzés, vagy akár egy hanganyag, amely segít újra visszatalálni magadhoz a mensi előtti héten, napokban.
  • Kérj és fogadj el segítséget! Nem gyengeség, hanem felelősség, ha ilyenkor tudatosan kevesebbet vállalsz. Így kevésbé leszel frusztrált, amit a gyerekeken vezetnél le.
  • Tudd, hogy ez elmúlik. Néhány nap, és újra más hormonális fázisban leszel – újra kiegyensúlyozottabban látod a világot.

Anyaként még fontosabb, hogy tisztán lásd

A gyermekek viselkedése gyakran tükrözi a mi érzelmi állapotunkat. Ha tudod magadról, hogy ez az időszak érzékenyebb, akkor elkerülheted a túlreagálást. És meg tudod magyarázni, hogy miért történt, ami történt. Nem kimagyarázni, csak megértést kérni és megértéssel fordulni önmagad felé. Ez az önismereti rész is kulcsa az érzelmi egészségnek, ami nemcsak téged érint, hanem a gyermekeidet is.

Ha te érted és tiszteletben tartod a saját ciklusodat, akkor azt tanítod a lányodnak is, hogy a teste nem ellenség. És a fiadnak is, hogy az érzelmi hullámzás nem hiszti, hanem biológiai valóság, aminek köszönhető az a csoda, hogy új nemzedéknek adhatunk életet.

A tested egy folyamatosan változó, finoman hangolt rendszer. És minden hónapban újra és újra lehetőséget kapsz arra, hogy egyre jobban megismerd önmagad.

Szeretnél többet tudni arról, hogyan működik az idegrendszered és hogyan hathatsz rá? Szeretettel ajánlom figyelmedbe az Anya Lelke mindset podcastem első, Kezdjük végre az alapoknál! címre keresztelt, 9 részes minisorozatát. Ebből megismerheted a belső feszültséged további összetevőit és megmutatom, mit is kezdhetsz ezzel. Kattints, és hallgasd meg az első epizódot már ma!

Werner-Tóth Zsuzsi | Bemutatkozó

Werner-Tóth Zsuzsi anyai kiégés és kiegyensúlyozott anyaság specialista saját élettapasztalatait követően döntött úgy, hogy több mint 15 év tudását és a szupererején abba fekteti, hogy támogassa az édesanyák mentális és érzelmi egészségét. Küldetése, hogy a megoldásokra fókuszáló módszerével elősegítse a következő generációk érzelmi stabilitását és mentális jóllétét azáltal, hogy a számukra alapot biztosító édesanyákat tanítja és mentorálja saját nehézségeik leküzdésében, és az őket szolgáló anyaság és öngondoskodás megalkotásában. Munkásságáról többet megtudhatsz a www.mombalance.hu weboldaláról.