Mennyi?? Meg fogsz lepődni, hány évet Facebookozunk és Instázunk el az életünkből!

közösségi média, függőség, Facebook, Instagram Forrás: Budai Egészségközpont
Átlagosan öt évet pazarlunk el az életünkből social médiára. A felhasználók ráadásul egyre fiatalabb korban szoknak rá ezekre a felületekre, hiába 13 év a korhatár a legtöbb platformon.

A Föld lakosságának 60 százaléka, azaz 4,66 milliárd ember rendelkezik internetkapcsolattal, akik közül 4,14 milliárdan (53 százalék) használják aktívan a közösségi médiát. A 16-64 éves internetezők naponta átlagosan 2,5 órát töltenek a közösségi oldalak böngészésével, ami 5 évnek felel meg egész életük során – derül ki a We Are Social és a Hootsuite social media vállalatok legfrissebb közös kutatásából.

S hogy mitől alakulhat ki valakinél a közösségi-média függőség? Palásti Flóra, a Budai Egészségközpont klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológusa úgy véli, hasonló kémiai reakció indul be ezen felületek használatakor, mint kábítószer- és nikotinhasználat vagy szerencsejáték közben.

Örömöt, izgalmat érzünk, és úgy éljük meg, hogy egyfajta jutalmat kapunk; mindez pedig folyamatos használatra készteti azt, aki hajlamos a függőségekre.

A „jutalmazás” (értesítések, kedvelések és megosztások) mellett azonban „büntető” funkciójuk is van ezeknek a felületeknek, mégpedig akkor, ha nem használjuk őket. Ilyenkor lehet olyan érzésünk, hogy lemaradunk valamilyen fontos történésről vagy társas eseményről – mondja a szakember, aki szerint nemcsak az lehet függő, aki látványosan jelen van a közösségi médiában és folyamatosan posztol, hanem az is, aki „látszólag” nem csinál semmit ezeken a platformokon, mégis folyton figyelemmel követi a newsfeedeket.

Pedig fontos lenne kontroll alatt tartani a jelenlétünket; tanulmányok sora bizonyítja, hogy a közösségi média sokszor negatív hatással van a testi és szellemi egészségünkre.

Kialakult például az úgynevezett „tech neck” jelenség is, vagyis a folyamatos lefelé nézés és előre görnyedő vállak miatt jelentkező nyakfájás. A túlzott esti mobil- és tablethasználat alvásproblémákhoz vezethet, a járművezetés közbeni mobilozás pedig akár halálos balesetet is okozhat.

Ha pedig már észlelted magadon a függőség jeleit; kapcsold ki az összes értesítést és tarts digitális detoxot – tanácsolja a Budai Egészségközpont pszichológusa. S ha úgy érzed, nem boldogulsz vele egyedül, bátran kérj segítséget szakembertől - teszi hozzá Palásti Flóra.

Galériánkban pedig tippeket találsz, hogyan szakadj le a közösségi oldalakon zajló "összehasonlítósdiról"