Hat kemény kérdés, amit fel kell tenned magadnak, ha úgy érzed, ki vagy égve

kiégés,karrier Forrás: Getty Images
Semmi kedved nekiállni dolgozni (akkor sem, ha korábban még imádtad a munkádat)? Kelletlenül vonszolod végig magad a napodon? Közben rettegsz, hogy a főnökeid lustának, lassúnak vagy unalmasnak tartanak? Legszívesebben elmennél két hétre nyaralni, de most jöttél vissza? Nézzük, mi milyen eszközökkel gyógyíthatod a kiégésedet...

A kiégést foglalkozási megbetegedésként definiálta a WHO, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, amelynek megállapítása szerint a kiégés „krónikus munkahelyi stresszből származik, amelyet nem megfelelően kezeltek”. A kiégést a WHO iránymutatása kifejezetten munkahelyi (és nem a magánéleti) stressz folyományaként írja le.

A kiégés a WHO leírása szerint további egészségügyi problémákhoz vezethet, az emésztési zavaroktól a nehéz légzésen át a migrénig. A kézikönyvük szerint az orvosoknak három jellemző tünetet kel keresniük, ami alapján megállapíthatják a kiégést:

  • Energiaszegénység vagy kimerültség
  • Az érintett mentális eltávolodása a saját munkájától vagy negatív érzések, esetleg cinizmus a munkája iránt
  • Csökkenő hatékonyság

Ez persze a WHO meglehetősen általános, mondhatni személytelen listája. Most jön a személyes. Ha igennel válaszolsz a következő kérdések többségére, gyanakodhatsz rá, hogy szakmai kiégésben szenvedsz és ideje segítséget kérned a főnöködtől, a munkahelyed hr-menedzserétől, egy terapeutától vagy akár a legjobb barátnődtől.

Katt a galériára: