Ha az orvos nem javallja, inkább ne kezdj bele! Íme a gluténmentes diéta 5 fő veszélye

Borítókép: Ha az orvos nem javallja, inkább ne kezdj bele! Íme a gluténmentes diéta 5 fő veszélye Forrás: glutenimage.tumblr.com
Vannak bizonyos ételfajták, amelyek manapság könnyedén magukra öltik „az egészség glóriáját”, míg másokon csúnya ördögszarvak éktelenkednek. Utóbbiak között szerepel mindenki kedvenc gyűlölt fehérjéje, a glutén.

Egy 2015-ös felmérés szerint az amerikaiak több mint 20 százaléka aktívan keresi a gluténmentes termékeket az élelmiszer-áruházak polcain, és 2014-ben négyből egy vásárló úgy vélekedett, hogy „ami gluténmentes, az mindenkinek jó”. Namost léteznek emberek, akik jó okkal száműzik a gluténtartalmú hozzávalókat (búzát, rozst, árpát, zabot) az étrendjükből, ám a lakosság mindössze 1%-a (Magyarországon 1-2% a becsült arány) szenved lisztérzékenységben, amely diagnózis maga után vonja a glutén teljes kizárását.

Akkor hát hogyan jutottunk arra a meggyőződésre, hogy ez a szabad szemmel nem is látható összetevő káros az egészségünkre?

Ha kezeletlen marad, a glutén megemésztésére való képtelenség többrendbeli káros következményekkel járhat: alultápláltság, csontvesztés, meddőség, akár halál is lehet a vége. Az elmúlt években egy újabb olyan betegségre kapta fel a fejét az orvostudomány, aminek a megértésére még várnunk kell: ez a nem-cöliákiás gluténérzékenység (NCGS, Non-Celiac Gluten Sensitivity). Ezt akkor diagnosztizálják, ha a glutén a glikémiás indexre hat és extraintesztinális (vagyis nem az emésztéssel összefüggő) tüneteket vált ki, amilyen a fejfájás, a mentális homály, a fáradékonyság és a vizsgálatok kizárják a lisztérzékenységet és a gabonaallergiát. Szakértők szerint ez a kevéssé felderített tünetegyüttes az amerikai lakosságnak akár a 6 százalékát is érintheti.
De még az ilyen drasztikus változások a statisztikában sem jelenthetnek megfelelő okot a Nagy 21. Századi Gluténpánikra, amelyben élünk. „Sok glutént tartalmazó étel szénhidrátban gazdag, és az emberek hajlamosak azt hinni, hogy a szénhidrát ártalmas” – állítja egy amerikai orvoskutató, Karolin Saweres. A média és az egészséges kajákkal összefüggő marketing, valamint az élelmiszerboltok egészséges és biopolcai is képesek (akár akaratlanul) azt a mítoszt terjeszteni, hogy gluténmentes egyenlő egészséges.

A gluténmentes diétáról sokan állítják, hogy megszabadít az irritábilis bélszindrómától (IBS), csökkenti a gyulladásokat a szervezetben és kisimítja az aknét. Végül is próba, cseresznye: egy kis gluténmentes diétától még senkinek nem esett le a gyűrű az ujjáról, nem igaz?

Sajnos ez így önmagában téves: komoly problémák is lehetnek a gluténmentes diétából, ha az orvos nem feltétlenül találja szükségesnek.

Aki gyanítja, hogy a glutén áll az egészségi problémái mögött, beszéljen egy dietetikussal vagy egy gasztroenterológussal. Igen pontosan ki lehet mutatni a lisztérzékenységet vagy az NCGS-t, és az orvos elő tud írni megfelelő táplálkozási tervet, valamint táplálékkiegészítőket, meghatározva, hogy a gluténmentes diéta inkább használ-e vagy esetleg árt a páciens szervezetének.

éva egészség,különszám,egészség,nevetés
Még több hasonló tipp, tanács és olvasmány az Éva Egészség különszámban!