Ha ilyen gyógyszert szedsz, nem szabad napoznod, mert fényérzékenységet okoz!

napallergia,fényérzékenység,nyaralás,napozás,gyógyszer,egészség Forrás: pexels.com
Meglepően sok gyógyszer okoz fényérzékenységet, és erre csak ritkán hívja fel a figyelmet a felíró orvos vagy a patikus. Csekkold a listánkat!

Valamelyik éjjel arra ébredtem, hogy erősen ver a szívem. Előkapartam a gyógyszerem leírását, amelyet épp szedtem, hogy megnézzem, milyen mellékhatásai vannak, és úgy mellesleg felfedeztem a listában, hogy a szóban forgó - gyökérkezelésre kapott - antibiotikum fényérzékenységet is okozhat. (A félreértések elkerülése végett mondom, hogy a szívverés nem ennek a tünete volt.)

Jé, ezt nem is tudtam! – jutott eszembe rögtön az Éva magazin rovatcíme, és legott utána is néztem, hogy hányféle gyógyszer okoz fényérzékenységet. Aki ezeket szedi, annak vigyáznia kell a napozással!

Milyen gyógyszerek okozhatnak fényérzékenységet?

Meglepő, de a csak úgy “bekapkodós” fájdalomcsillapítók között is van jócskán ilyen, ezeknél a ketaprofen hatóanyaggal kell vigyázni.

A ritmuszavarokra szedett gyógyszerek között az amiodarone hatóanyagot tartalmazók veszélyesek.

Az antibiotikumok közül a doxycyclin, tetracyclin, voriconazol, norfloxacin, oxfloxacin hatóanyagok válthatják ki a tüneteket.

Bőrgyógyászati termékek között is bőven találunk ilyet (isotretinoin, methoxsalen hatóanyagok) például a gombaölő készítmények között.

A súlyosabb pszichiátriai, kemoterápiás gyógyszerek között nagyon sok okoz fényérzékenységet, ezekre nagyon oda kell figyelni?

Mit tegyek, ha fényérzékenységet okozó gyógyszert szedtem és napoztam?

Ha erős napvédőt használtál, reméljük nem lesz súlyos tüneted. Súlyosabb esetben fotóallergia is előfordulhat, ez esetben nem csak ott jelenik meg kiütés, viszketés ahol a nap érte, hanem a test bármely részén. Legtöbbször kiütések, bőrpír, hámlás, duzzanat ami előfordulhat, mellyel mihamarabb érdemes orvoshoz/gyógyszerészhez fordulni.

napallergia,fényérzékenység,vitorlázás,nyaralás
Forrás: pexels

Mit tegyek ha napozni szeretnék?

Ha nem tudod elkerülni a napozást, eltolni a nyaralás időpontját, jelezd a gyógyszert felíró orvosnak, és remélhetőleg talál más – fényérzékenységet nem kiváltó – hatóanyagtartalmú gyógyszert.

A kalcium nem csodaszer!