8 „drasztikus intézkedés”, amit megtettem annak érdekében, hogy ne vonja el a figyelmem munka közben a Facebook

Borítókép: 8 „drasztikus intézkedés”, amit megtettem annak érdekében, hogy ne vonja el a figyelmem munka közben a Facebook
Hogyan képes az éppen aktuális munkájára koncentrálni és nem állandóan a Facebookon lógni valaki, akinek az a munkája, hogy állandóan a Facebookon lógjon? Nos, elmondom: nehezen. De azért megvannak a módszereim.

Ha az a munkám, hogy állandóan a Facebookon lógjak, akkor nem a Facebook vonja el a figyelmemet a melótól, hanem bármi más, vagy nem?

Hát nem. A Facebook, mint köztudott, gyakorlatilag maga az internet; mindennemű hírek, információk, zárt csoportokban felbukkanó vicces videók, a volt egyetemi évfolyamtársam anyukájának aznapi főztje, bármi, amit csak el tudtok képzelni, nagyon is el tud téríteni. Mi több, sokszor a (házon kívül dolgozó) munkatársaimmal is Facebook-üzenetekben kommunikálunk. Persze használjuk a hagyományos emailt és egy projekmenedzsment-alkalmazást is.

Na mármost így persze lehetetlen dolgozni: 5 percenként megzizzen a telefonom, mert jött egy üzenet a Messengeren, vagy csak felbukkan rajta egy értesítés, és mivel fogalmam sincs, hogy a szintén létfontosságú munkaügyi zárt csoportba érkezett egy üzenet vagy csak valaki lájkolta egy kommentemet, ezért 5 percenként meg is nézem, mi jött. Emiatt lassan, de biztosan kaotikus helyzet alakult ki. Így a legváltozatosabb módon próbálkoztam, niként érhetném el, hogy csak a fontos dolgokra koncentráljak, s megőrizhessem a kreativitásomat. Ezeket a lépéseket tettem meg eddig… Igazából mindegyik egy-egy jelentéktelennek tűnő technikai beállítás, de nekem óriási segítségemre voltak.

1. Megszüntettem a rezgő jelzéseket a telefonomon. Elég gyakran nézem így is, semmi szükség arra, hogy napjában harmincszor vibrálni kezdjen a táskám. Volt olyan időszak a munkámban, amikor óránként (vagy még gyakrabban) rá kellett néznem a leveleimre – de egyszerűen felismertem, hogy ezt értesítés nélkül is meg tudom tenni, csak be kell állítanom az ébresztőórát. Így legalább óránként csak egyszer hagyok félbe mindent, amit csinálok, kiszámítható időpontban, nem bármikor. Akinek egy óránál rövidebb reakcióidőre van szüksége, annak egyszerűen nem hiszek. :p

2. A mobilomat a táskám zsebében tartom – vagy az íróasztalomon, de képernyővel lefelé fordítva. Ez elég sokat használ (nem csak a Facebook, hanem más alkalmazások csábítása ellen is).

3. Szép fokozatosan kikapcsoltam az összes értesítést a telefonomról. Mostanra csak az sms-ek jelennek meg a fejlécben és a kezdőképernyőn, valamint az ébresztőóra, amikor be van állítva.

4. Ami azt illeti, a Facebookon belül is minden értesítést módszeresen letiltottam, amire nem volt feltétlenül szükségem, és kikövettem minden ismerősömet, aki számomra fölösleges vagy idegesítő posztokat küldött az üzenőfalamra.

5. Amikor cikket írok vagy más munkafázis közepén vagyok, ami nem igényli a Facebook használatát, akkor kijelentkezem.

6. Letöltöttem egy böngészőkiegészítő alkalmazást: a Dayboard egyrészt minden egyes új böngészőlap megnyitásakor felhívja a figyelmet a legfontosabb tennivalóimra,

másrészt korlátozza az általam beállított oldalak használatát a megadott időtartamra. Például ha naponta 30 percet szeretnék a Facebookon tölteni, akkor ezt állítom be a Dayboardon és ha átlépem az időkeretet, akkor az alkalmazás könyörtelenül kiléptet belőle (persze ezután is kiléphetek az aznapi munkanapból, mondván, hogy elég volt). Bevallom, hogy ez nem mindig sikerül, egyszerűen kevés az a 30 perc a munkám miatt (aha, persze). Most felemeltem a napi adagot 60 percre, hátha azt tudom majd tartani.


7. Azon vagyok, hogy maximum 5 ablak legyen nyitva a böngészőmben. Ez nem mindig sikerül, de rendszeresen végignézek a böngészőlapjaimon, hogy nem maradt-e ott valami fölöslegesen. Valamiért sokkal produktívabb tudok lenni így, kisebb az esélye, hogy az apró részletekben veszne el a figyelmem.

8. Ez a legfontosabb, ami a legtöbbet segített rajtam, olyannyira, hogy évek óta nem éreztem ennyire szabadnak és függetlennek magam. Töröltem a Facebook- és a Messenger-alkalmazásokat a telefonomról. És azóta sem értem, miért nem tettem ezt meg korábban. Illetve nagyon is értem: azt gondoltam, hogy nem tehetem meg, hogy ne érhessenek el állandóan. Pedig telefonon, emailen és sms-ben így is elérhetnek. És amúgy is reggeltől estig a gép előtt ülök. De amikor mégsem, mert mondjuk kiugrom a boltba vagy elmegyek futni, akkor nem zavar meg egyetlen piros számocska sem a jobb felső sarokban. És eddig még egyetlenegyszer sem származott bajom abból, hogy néhány órán át nem válaszoltam egy üzenetre.

És ti hogyan mentitek meg a munkaidőtöket a Facebooktól? Osszátok meg velünk a jól bevált trükkjeiteket. :)

Nézd meg ezt a galériát is: 4 szakma, ami meglehet, 10 éven belül eltűnik a köztudatból