A leghatékonyabb trükk, hogy könnyebben felkelj reggel akkor is, ha kint még sötét van

Borítókép: A leghatékonyabb trükk, hogy könnyebben felkelj reggel akkor is, ha kint még sötét van Forrás: Getty Images
Alvásszakértők szerint egyetlen szempontot kell felismernünk, hogy ne kómázzunk hosszú percekig már napfelkelte előtt. Vagy után.

Amikor ezt a cikket írom, hivatalosan öt perccel napkelte előtt járunk, de már több mint egy órája fent vagyok. Megszoktam, hogy hat körül kelek… na jó, ez túlzás. Attól is függ, hogy mikor kerülök ágyba, ugyebár. Márpedig ha nem alszom eleget, akkor a reggeli ébredés felér egy kínszenvedéssel, pláne télen, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a kialvatlansággal együtt teljesen felborul a napirendem, egész nap hullafáradt vagyok, majd késő este rám tör a farkaséhség.

Szóval a titok az lenne, hogy tessék elvonulni a tollasbálba időben, ugyebár? De brit tudósok (tényleg ők) ennél konkrétabb ajánlattal álltak elő: ismerjük meg az alvásciklusunkat és aztán hagyatkozzunk rá. Egy átlagos alvásciklus 90 percig tart: könnyű félálommal kezdődik, majd megáll a szemmozgás és lelassulnak az agyhullámok, később bekövetkezik a REM-alvás, amikor felgyorsul a szívverés, emelkedik a vérnyomás és elernyednek az izmok. Ha a REM-fázis alatt szól a vekker, akkor minden bizonnyal jóval tovább tart átállni az ébrenlétre, mintha a 90 perces alvásciklus végén ébredünk fel.

Ez magyarázatot ad arra, miért nem érezzük néha kipihentnek magunkat 8-9 óra alvás után sem

állítja a Byrdie magazinnak Roger Henderson szakorvos.

De hogyan vegyük át a hatalmat az alvásciklusunk fölött?

Nos, alvásszakértők a következő rendszert javasolják bevinni az életünkbe:

1. Ha hetente hatszor sikerül nagyjából ugyanakkor lefeküdnünk és felkelnünk, akkor minden esélyünk megvan arra, hogy kiegyensúlyozottá váljon az alvásciklusunk.

2. A szervezetünk az alvásért felelős melatonin nagy részét este 10 és éjjel 2 között termeli ki. Ha legkésőbb 11-kor ágyban vagyunk, akkor már sokat tettünk a minőségi pihenésért.

3. Egy kialvatlan éjszaka után a szervezetnek 24-36 órába telik, amíg regenerálódik. Ilyenkor igyunk sokat, együnk vitamint, inkább kevesebb, mint több koffeint vegyünk magunkhoz és vegyük előre a fontosabb teendőinket, mert délutánra valószínűleg kíméletlenül ránk tör a fáradtság.

4. Száműzzük a kütyüket a hálószobánkból – és lefekvés előtt egy órával már egyáltalán ne legyen előttünk képernyő.

5. Töltsünk egy kis időt minden nap a szabad levegőn.

6. A vacsoránk legyen könnyű.

7. Használjunk olyan ébresztőóra-alkalmazást, amely az alvásciklusunkhoz alkalmazkodva lép működésbe. A legismertebb ezek közül a SleepCycle, amely méri az alvásciklust és ehhez alkalmazkodva segít abban, hogy az ideális időpontban, vagyis az alvásciklusunk kezdeti szakaszában ébredjünk.
(A SleepCycle hátránya, hogy az ágyban, képernyővel lefelé kell tartanunk a telefont, ami ellentmond a kütyümentesség elvének.)

Nézd meg ezt a galériát is: