Külföldre költözés gyerekkel: anyák mondják el mire figyelj

Borítókép: Külföldre költözés gyerekkel: anyák mondják el mire figyelj
Ebben a témában a legtöbbet talán mások tapasztalataiból tanulhatunk...

Valószínűleg el sem tudjuk képzelni milyen sokan vannak, akik kicsi, vagy akár nagy gyerekkel döntenek úgy, hogy külföldön próbálnak szerencsét. A kiköltözésnek, - legalábbis ahogyan azt a tágabb környezetünkben eddig láttuk-, több típusa és ha úgy tetszik fázisa van. Előfordul, hogy először csak az egyik szülő megy ki külföldre dolgozni, majd később a többiek is követik; van, aki sűrűn jár haza, és csak látogatóba mennek ki hozzá a gyerekei; és persze olyan is akad, aki egész háza népével indul útnak. Biztosak vagyunk benne, hogy a legtöbben évekig gondolkoznak ezen a nagy lépésen, hosszasan mérlegelik az előnyöket és hátrányokat, vonultatnak fel érveket és ellenérveket amiatt, hogy nem csak maguknak, de a gyermeküknek is a legjobbat tudják biztosítani.

Ugyan egy ilyen lehetőséget fel lehet fogni kalandként is, és azt mondani, hogy „lesz, ami lesz megpróbáljuk”, azt viszont sosem volna szabad elfelejteni, hogy a költözés, az idegen környezet és persze a helyi adottságok majd milyen hatással lehetnek a gyermekünkre. Most külföldön élő, vagy már hazaköltözött édesanyák tanácsait gyűjtöttük össze azzal kapcsolatban, hogy milyen szempontokat érdemes átgondolni egy ilyen döntés előtt, mik azok, amikre az elején talán nem is gondolunk, vagy amit tapasztalat híján nem tudunk megítélni. Reméljük hasznotokra lesz ez az írás.

Forrás: GettyImages

Mennyi időre tervezel?

Amíg csak magadról kell gondoskodnod, addig talán belefér, hogy kényed-kedved szerint változtasd az életstílusod, vagy akár az is, hogy kalandozz, esetleg egyik napról a másikra élj. De ha már gyereked van, egy idő után be fogod látni, hogy muszáj annyira előre tervezned, hogy tudd, a gyerekedet hol akarod majd iskolába járatni, milyen környezetben szeretnéd nevelni, vagy akár mennyire lesz összeegyeztethető az életeddel az, hogy időnként hazalátogassatok. Bármennyire is beláthatatlannak érzed még az előttetek álló időt, muszáj lesz erőt venned magadon, és kiszámolni az éveket, hogy azt tudd mondani: „úgy tervezzük, hogy a gyerek kinn fogja elvégezni az általános iskolát”, vagy mondjuk „addig biztosan maradunk, amíg 5 éves lesz és jól megtanulja a nyelvet”. Ezek számodra is támpontok lehetnek, de abban is segíthetnek, hogy a kicsi ne egy állandó ingázásnak élje meg a dolgot.

(Ági, két gimis fiú édesanyja, Dániában élnek)

A megváltozott környezet

Nem is gondolnád mennyire rá tud törni az emberre a honvágy, arra pedig senki sem készít fel, hogy mit mondasz a gyerekednek, miért nem láthatja többször a nagymamát, nagypapát. A kislányom itthon járta az első három osztályt és utána költöztünk ki Németországba. Iszonyúan sajnáltam szegényt, amikor eleinte újra és újra a kis barátait emlegette, akikkel már nem játszhatott együtt minden nap. Nem minden gyerek viseli jól a változást, ezt is vedd figyelembe, mielőtt komoly döntést hozol.
Kriszta, Svájcban él, kislánya 11 éves

Egészségügyi ellátások

Az első fiam születésekor még hazajöttünk, hogy a saját orvosomnál szüljek, de a másodikat már bevállaltuk Londonban. Mindkét esetben szerencsénk volt, mert nagyon jó kórházakat és orvosokat fogtunk ki, - annak ellenére, hogy egyik sem magánkórház volt-, később azonban akadtak nehézségeim a kinti ellátással. Gyakorlatilag alig volt betegszabadság, ha szükségünk lett volna rá, a gyerekek állandóan visszafertőzték egymást, az oviban és a suliban is. 5 év után költöztünk haza, bár nem ebből az okból; mégis erre minden ismerősömnek felhívom a figyelmét.

(Dorottya, újra Szegeden él, 2 fiú anyukája)

Forrás: GettyImages

Milyen az oktatás, és persze mennyibe fog kerülni?

A cikk az évamagazin.hu-n folytatódik.