Segítség, serdülök! – Ami az Éva Kölyökből kimaradt

Borítókép: Segítség, serdülök! – Ami az Éva Kölyökből kimaradt
Mit tegyünk, hogyan segítsünk kamasz gyermekünknek a cikis egészségügyi, higiéniai vagy akár iskolai kérdésekben? Mikor, melyik ponton avatkozzunk be? Dr. Tihanyi Lilla bőrgyógyászt kérdeztük az Éva Kölyökben – a cikk folytatását csak online olvashatod!

Rengeteg serdülő éli meg tragédiának az ilyenkor természetes testi változásokat. Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket, amelyeket Tihanyi Lilla, a Budai Egészségközpont bőrgyógyásza válaszolt meg, Lipták Zita gyerekpszichológussal pedig a probléma lelki oldaláról beszélgettünk.

Korpásodás, izzadás, bajusz, szemöldök

A kamaszok életét gyakran megnehezíti a korpásodó haj, esetleg hajhullás is. Érdemes ezzel is szakemberhez fordulni, vagy lehet próbálkozni a boltokban kapható termékekkel?

Korpásodást gátló samponok drogériákban és gyógyszertárakban kaphatóak. Nekem az a tapasztalatom, hogy jó hatásúak. Amennyiben nem oldják meg a problémát, érdemes szakorvoshoz fordulni. Hajhullás esetén 1 hónapig meg lehet próbálni a cink-, szelén-, kovaföldpótlást. Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, mert egy intenzív fogyókúra is okozhat hajvesztést.

A dezodorhasználat mellett mit lehet tenni fokozott izzadás ellen?
A rendszeres mosdás alapvető, emellett az alsónemű és zokni lehetőleg pamut legyen, fontos a műanyag és zárt cipők kerülése. Vannak olyan gyógyteák is (pl: zsálya), melyek csökkentik az izzadást.

Mit tegyünk, ha a lányunk az átlagosnál jóval erőteljesebben kezd szőrösödni (pl. bajusza lesz)?
A szőrösödés erőssége genetikai hajlam következménye, mely elkísér felnőtt korban is. A tartós lézeres szőrtelenítés jó megoldás lehet. Amennyiben férfias típusú szőrnövekedés alakul ki, hormonális vizsgálatokra van szükség.

Tegyük fel, hogy kamasz lányunknak nincsenek bőrproblémái. Érdemes-e ennek ellenére valamilyen arckrémet, tonikot használnia?
Az arctisztítás ebben az esetben is fontos. A könnyű – bőrtípusnak megfelelő – hidratáló krémek használata elkezdhető.

Hány éves kortól szabad szemöldököt szedetni, szempillát festetni?
Ezt első sorban a szülőnek kell eldöntenie, és a divat túlzásaitól lebeszélnie a lányát. A túlzott szemöldökszedés ellen szól, hogy nem biztos a szemöldök visszaszélesedése a divat változása esetén. Érdemes az otthoni próbálkozások helyett inkább kozmetikushoz fordulni.

Vajon létezik a hirtelen növés miatt jelentkező növekedési csíkokra, striákra hatásos kezelés vagy meg kell tanulni együtt élni vele?
Sajnos a csodaszer még várat magára. Nem érdemes bedőlni a hangzatos ígéreteknek.

Érdemes-e a fenti problémák valamelyikével küzdő serdülőknek valamilyen speciális étrendet tartania? Egyáltalán kell-e kimondottan figyelni bizonyos vitaminok, ásványi anyagok bevitelére?
Normál táplálkozás esetén (WHO ajánlás: naponta 1x gyümölcs, 5x zöldségfogyasztás) – elegendő vitamin kerül a szervezetbe. Kivétel ez alól a D-vitamin. A magyarországi éghajlati viszonyok miatt elég magas a D-vitamin-hiányosok aránya. Ez laborvizsgálattal ellenőrizhető, és ennek megfelelően pótolható. Ez a vitamin nem csak a csontok növekedéséhez, a kalcium beépüléséhez szükséges – ami kamaszkorban igen fontos, – hanem az immunrendszer megfelelő működéséhez is, a fertőzések elleni védekezésben.


Mikor avatkozzunk be?

Ha az iskolában gúnyolják ezek miatt, hogyan segítsünk neki? Érdemes beszélni az osztályfőnökkel, osztálytársak szüleivel is akár a problémáról?

Ez kényes téma, mert a kamaszok általában nem szívesen veszik, ha a szülő beleavatkozik ezekbe a dolgokba, cikinek érzik, miközben szenvednek is egy ilyen helyzetben. Itt ugyancsak fontos, hogy a gyerek merjen az ilyen jellegű problémáiról is beszélni a szüleivel, ők pedig segítsenek neki egyrészt megérteni a többiek viselkedését, másrészt próbáljanak közösen megoldást találni arra, hogyan reagáljon le a gyerek egy-egy ilyen szituációt. Kamaszkorban kevesen kerülik el, hogy valamilyen gúnyolódás céltáblái legyenek, egy-egy megjegyzés is nagyon bántó tud lenni, de sok beszélgetéssel ez még feldolgozható. Viszont ha a gúnyolódás tartósan fennáll egy közösségben, ott érdemes a szülőnek közbelépnie.

Honnan tudjuk, hogy mikor annyira súlyos a helyzet, hogy pszichológushoz érdemes fordulnunk kamasz gyerekünkkel?
Ha a kamasz hangulata, érzelmi állapota tartósan megváltozik, lehangolt, depresszív lesz, vagy épp az ellenkezője; ha magatartásproblémák állandósulnak, túlzottan bezárkózik, kapcsolatai, érdeklődési köre beszűkül, tanulmányi eredményei hirtelen jelentősen leromlanak, vagy ha hangot is ad önértékelési problémáinak – ezek mind-mind olyan jelek, amikre serdülőkorban érdemes odafigyelni és esetleg szakemberhez fordulni. Kamaszkorban nagyon nehéz meghúzni a határvonalat, hogy mi az, ami még "belefér" és mi az, ami már nem. Ha a szülő bizonytalan ebben, ugyancsak érdemes pszichológust felkeresni.

Még több kamaszprobléma és megoldásuk a szeptemberi Éva magazin Kölyök mellékletében! :)