Holtbiztos, hogy eddig rosszul pucoltad ki a kávéfőzőt

kávé,kávéfőző,tisztítás,tippek,praktika Forrás: Unsplash/Karl Fredrickson
A konyha tele van baktériumokkal, amelyek a nedves környezetben hajlamosak még inkább elszaporodni, mégsem fordítunk elég figyelmet a kisebb háztartási gépek tisztítására.

Ha a kávéfőzőt nem takarítod elég gyakran, a lefőzött kávé íze megváltozhat, ráadásul kedvenc italod még egészségtelen is lehet a baktériumoknak és penészgombáknak köszönhetően. Tudtad, hogy a kávéfőző zacctartálya az egyik legkoszosabb pontja az otthonodnak? Akár tartályos a kávéfőződ, akár nem, jó, ha tudod, hogy érdemes minden használat után mosogatószeres vízzel elmosnod. Ez pedig minden eltávolítható alkatrészére igaz!

Abban az esetben, ha sem energiád, sem pedig kedved nincs naponta többször is ezzel a feladattal foglalkozni, akkor legalább annyit tegyél meg, hogy miután lefőtt a kávé, kinyitod a zacctartályt. Így lesz ideje kiszáradni benne a zaccnak és a bacik nem szaporodnak tovább a nedves közegben. Ezen kívül az is nagyon fontos, hogy időközönként távolítsd el a vízkövet a masina belsejéből, hiszen ezek a lerakódások hosszú távon meghibásodást okozhatnak benne.

kávé,kávéfőző,tisztítás,tippek,ecet
Forrás: Unsplash/Mike Marquez
Holtbiztos, hogy eddig rosszul pucoltad ki a kávéfőzőt

Víztartály és kancsó

Bármilyen eszközzel is főzöd otthon a kávét, érdemes havonta legalább egyszer megszabadítani a vízkőtől. Erre a legjobb módszer, ha ecet és víz 1:1 arányú keverékét öntöd a gépbe, majd ezzel indítasz el egy programot. De ne hagyd, hogy teljesen lefusson: a felénél kapcsolod ki és hagyd, hogy az ecetes keverék 15-20 percig álljon benne, majd csak ezután kapcsold be újra. Ugyanez igaz a vízforralóra is, és a kotyogós kávéfőzőnek is nagyon jót tesz, hiszen az ecet nem csak a szennyeződéseket, vízkövet és a bacikat távolítja el, hanem a kellemetlen szagokat is megszünteti. Egy dologról persze ne feledkezz meg: alaposan elöblíteni utána kávéfőzőt.

Kávéfiltertartó

Minden egyes használatnál ezen keresztül folyik a víz, és mivel ez az a terület, ami a leggyakrabban találkozik a nedvességgel, ez a legszennyezettebb is: vízkő, kávéolaj, baktériumok, mikroszemcsék, sőt, még a penészgombák is megtalálhatóak benne. Éppen ezért fontos, hogy minden használat után elmosd ezt az alkatrészt. Először öntsd ki belőle a kávézaccot, majd öblítsd ki, mosd el mosogatószeres meleg vízzel, hagyd megszáradni és csak ezután tedd vissza a gépbe. Ez nem csak az egészséged miatt fontos: a kávé nagyon savas, ezáltal egy korrozív anyag is, így ha sokat áll a masinában, az hosszú távon meg is hibásodhat tőle.

A kávébarát fogorvosok nemrég megosztották az internet népével a tippjeiket arról, hogyan élvezhessünk egy csésze kávét anélkül, hogy fogaink elszíneződnének.