Hogyan ne keverd az üzletet a barátsággal?
Ez a cikk az Éva magazin korábbi számában jelent meg.
Sokszor látni, hogy igazi és nagyon stabilnak tűnő barátságok mennek tönkre, amikor a felek közös vállalkozásba kezdenek, aminek az az egyszerű oka, hogy egy barátságban elsősorban az érzelmi szempontok dominálnak, míg az üzletben ezek a szempontok általában a sor végén szerepelnek, és az észszerűség diktál. Nekem is van olyan barátnőm, akivel tudom, hogy soha nem szeretnék még csak munkakapcsolatba se kerülni, mert látom, mennyire mások vagyunk, amikor a szakmai terepünkre kerülünk. Attól még az egyik legjobb barátom, és ez így van jól.
És bizony ott van ebben az egészben a pénz, ami sajnos nagyon érzékeny pont tud lenni a legtöbb emberi kapcsolatban. Az üzletember szerint, akit megkérdeztem a témáról, ha két barát vállalkozni kezd, mindent, de mindent írásba kell foglalni. Viszont a barátok sokszor azt gondolják, erre nincsen szükség, hiszen ők barátok. Ezekből lesznek aztán a legnagyobb összeveszések, mert amikor nehéz helyzet alakul ki egy vállalkozásban, vagy kiderül, hogy úgy és abban a formában, ahogyan kitalálták, nem fog működni, hirtelen mindenki kicsit kifordul magából. Ilyenkor jól jönnek az írásban rögzített alapok, mert azokon sokkal nehezebb összeveszni, mint azon, hogy ki hogy emlékszik, mit mondott a másik.
E viták vagy a vérre menő összeveszések akkor még szinte elképzelhetetlenek, amikor két barát úgy érzi, valami fantasztikus ötlettel állt elő, és a megvalósításra is van kapacitásuk – azonban elkerülhetetlenek. És ezen a ponton fog eldőlni, hogy elég erős-e a barátság, elég fontosak-e a felek egymás számára ahhoz, hogy képesek legyenek ezeket a problémákat megoldani.
Szóval a főszabály az, hogy nagyon-nagyon meg kell fontolni, vajon biztosan alkalmasak vagytok-e barátként közös üzletbe belevágni. És ha van merszetek hozzá, ne feledjetek mindent írásba adni. Később nagyon hálásak lesztek érte, és persze gazdagabbak maradhattok egy fontos baráttal is.