Csillagjegyed alapján ez legyen az újévi fogadalmad: mutatjuk, kinek mit érdemes 2025-re megfogadnia!

Az újévi fogadalmak eredete
Az újévi fogadalmak hagyománya mélyen gyökerezik a történelemben, és számos kultúra ünnepeiből ered. Az ókori babiloniak már 4000 évvel ezelőtt is tettek hasonló ígéreteket az új év kezdetén, az Akítu fesztivál idején. Ekkor megfogadták, hogy visszaadják a kölcsönbe kapott tárgyakat, és rendezik adósságaikat, ezzel jelképezve az újrakezdést. Az ókori Rómában Janus istennek, a kezdetek és az átmenetek istenének tiszteletére január elején ünnepségeket tartottak, ahol az emberek átgondolták az elmúlt évet és fogadalmakat tettek a jövőre nézve.
A középkorban a lovagok az év végén "pávaesküt" tettek, melyben megerősítették lovagi erényeiket. Ekkor egy pávára, vagy ha az nem volt, fácánra tették a kezüket, és megerősítették elkötelezettségüket a lovagi értékrend iránt. A kereszténység elterjedésével január 1-je az új esztendő kezdete lett, ami tovább erősítette az újrakezdés és a fogadalomtétel hagyományát. Az egyház az újévet az erkölcsi megújulás idejének tekintette, amikor a hívek jobb emberekké fogadtak válni.

A 18. században az újévi fogadalmak szokása széles körben elterjedt az angolszász országokban, majd onnan az egész világon. Az újévi fogadalmak tehát az idők során a megtisztulás, a megújulás és a fejlődés szimbólumává váltak.
Napjainkban az emberek leggyakrabban egészségükkel, életmódjukkal, karrierjükkel vagy személyes fejlődésükkel kapcsolatos fogadalmakat tesznek. Bár sokan nem tartják be fogadalmaikat, a szándék és a remény az újrakezdésre továbbra is fontos szerepet játszik az emberek életében. Az újévi fogadalom egy lehetőség az önreflexióra és a pozitív változás elindítására.