Hasznos tudnivalók az iskolaválasztásról

Borítókép: Hasznos tudnivalók az iskolaválasztásról
Infók, tippek, vélemények a kölykök iskoláztatásáról.

Márciusi számunkban alaposan köbejárjuk az iskolaválsztás témakörét – szakértő segítségével próbálunk rávilágítani a legfontosabb szempontokra illetve tudnivalókra. Cikkünkből néhány fontos és érdekes részletet alább olvashattok, de ahhoz, hogy teljes képet kapjatok a témáról, mindenképpen lapozzátok fel a legújabb Évát a 38. oldalon!

Mire van szükség az iskolába való beiratkozáskor?
A gyermek személyazonosítására és lak- vagy tartózkodási helyének meghatározására alkalmas lakcímkártya;
– társadalombiztosítási azonosító száma /TAJ kártya;
– közoktatási azonosító szám;
– az iskolába lépéséhez szükséges fejlettség elérését igazoló szakvélemény (az óvoda vagy a nevelési tanácsadó adja ki);
– SNI-s gyerek esetében: az illetékes szakértői bizottság által kiállított szakvélemény.


Fotó: Grzegorz Adach/500px.com

Sajátos nevelési igényű gyermek beiskolázása
A Nemzeti köznevelési törvény 47. szerint a sajátos nevelési igényű gyermeknek, tanulónak joga, hogy különleges bánásmód keretében állapotának megfelelő pedagógiai ellátásban részesüljön attól kezdődően, hogy igényjogosultságát megállapították. A különleges bánásmódnak megfelelő ellátást a szakértői bizottság szakértői véleményében foglaltak szerint kell biztosítani. A szülő a szakértői bizottság vélemény és ajánlása alapján maga választja ki sni-s gyermeke számára a megfelelő nevelési-oktatási intézményt.

--pagebreak--


Fotó: Ricardo Maldaner/500px.com

Nyílt napok
Az iskolák általában januárban, februárban és márciusban tartják a nyílt napokat, amikor a leendő kisiskolások és szüleik tanítási időben pillanthatnak be az iskola életébe. A nyílt napokon a pedagógusok érthető módon a legszebb arcukat mutatják. A pedagógiai módszertani bemutató helyett ilyenkor inkább a „kirakat mögötti” tényezőkre figyelj, hisz a tanév nem csak nyílt napokból áll.
Tippek terepszemléhez
A nyílt napon ne csak a pedagógusokra és az iskolára figyelj, hanem a gyermeked reakcióira!
Ha teheted, kerülj az iskola felé nyílt napokon kívül is. Nézz be az udvarra nagyszünetben: vannak pedagógusok a gyerekek mellett? Figyelnek rájuk? Milyen a gyerekek játékkultúrája? Hogy kommunikálnak velük a pedagógusok?
Kérdezz meg szülőket tanítás után, hogy elégedettek-e az iskolával? Nézd meg az iskolából kirajzó gyerekek arcát: felszabadultak, mosolygósak?

Alternatív iskolák
„A gyermek szempontjait, életkori sajátosságait a leginkább az ismert alternatív pedagógiát folytató iskolák (Waldorf, Montessori, Rogers) veszik figyelembe. A laikusnak úgy tűnhet, hogy a gyerekek lassan haladnak a tananyaggal, és az ilyen oktatásból kikerülő gyerekek hátrányból indulnak a hagyományos rendszerű iskolákban tanulókkal szemben, például egy esetleges intézményváltáskor. Ez azonban tévhit, a lemaradást – részben erősebb lelki egészségüknek köszönhetően – hamar behozzák” – állítja Tóth Anna nevelési tanácsadó szakember, gyermekpszichológus.

Szöveg: Szabó Judit Nikoletta