Így válaszd ki - vagy készítsd el - a tökéletes fotót az önéletrajzodhoz

Borítókép: Így válaszd ki - vagy készítsd el - a tökéletes fotót az önéletrajzodhoz Forrás: Europress
Ha a CV-dhez vagy a szakmai profilodhoz keresel fényképet, figyelj nagyon az alábbi szempontokra! Nem is hinnéd, mennyi minden múlhat rajtuk!

Bár a karriertanácsadók és coachok véleménye megoszlik arról, hogy szabad-e egyáltalán fotót mellékelni az önéletrajzhoz, nálunk általában a fényképes CV-k az elterjedtebbek. Sok álláshirdetésben ráadásul kifejezetten kérik, hogy fényképet is küldjenek a jelentkezők. A szakmai közösségi oldalakon – mint például a LinkedIn – vagy a Facebookon is jó, ha szerepel rólad egy vállalható profilkép, hisz a munkaadók, HR-esek gyakran ezeken a felületeken is leellenőrzik a potenciális jelölteket. És a legelső benyomást bizony a fotó alapján szerzik. Sőt, kutatások szerint az önéletrajzok olvasgatása közben a munkaadók gyakran túl sem jutnak a fényképen: ha az valamiért visszatetszést vált ki belőlük, már nem is olvassák tovább az anyagot. Leegyszerűsítve dolgot: egy szuper kép ajtókat tárhat ki előtted, a rossz fotó viszont örökre bezárhatja őket.

A legfőbb szempontok, amit mérlegelni kell a profilkép kiválasztásánál, a következők:

1. Mi a fénykép célja?
Ez egy könnyen megválaszolható kérdés – a fotó célja, hogy arcot társítson a névhez. A kép legyen jól megvilágított, éles, ne lógjon ki belőle a fél fejed, nézz rajta a kamerába és magabiztos mosoly legyen az arcodon. Ne viselj rajta kalapot, napszemüveget, semmit, ami eltakarná az arcodat.


Na, ezt ne!

2. Mi a fénykép üzenete?
Ez már sokaknak kevésbé egyértelmű – pedig az üzenetnek bizony annak kell lennie. A kép komolyságot, profizmust tükrözzön! A cuki, a humoros, a cool itt most nem játszik. Ne szerepeljen a képen házi kedvenc, de családtag se. Rossz választás az esti buliban készült kép, ugyanúgy, ahogy a családi nyarláson lőtt fotó. Ha mindenképp spontán fotót szeretnél, menj ki az utcára és ott készíts magadról portrét, amelynek a hátterében lehet egy jópofa tűzfal vagy egy park – de ne az legyen a hangsúlyos!

3. Kinek készül a kép?
Persze munka és munka között is van különbség: más ruhában kell állásinterjúra menni, ha banki pozícióra jelentkezel és másban, ha egy kreatív ügynökséghez szeretnél elszegődni. Ugyanezek a szempontok a fotónál is érvényesek. Tájékozódj a cégről, ahová jelentkeznél, próbáld elképzelni az embert, aki majd nézni fogja a fotódat és ennek fényében mérlegelj, mennyi szabadságot, kreativitást engedhetsz meg magadnak.

Összegezve tehát, a jó CV fotó vagy profilkép:

1. Tiszta, éles.

2. Jól van bevilágítva.

3. Kellemes, magabiztos, mosolygós rajta az arc.

4. Visszafogott rajta az öltözék.

5. Nincsenek rajta figyelemelterelő, oda nem illő elemek.

6. Nem manipulált, nincs "feltuningolva", nincs rajta szűrő.