10-ből 8 gyerek tölt kórházban legalább egy éjszakát

Borítókép: 10-ből 8 gyerek tölt kórházban legalább egy éjszakát
Az MR készülék elérhetősége sokat számít.

Megfázással, fül-orr gégészeti problémákkal és egyéb gyermekbetegségekkel bajlódnak a legtöbbet a gyerekek 18 éves korukig, és nem ritka az sem, ha kórházban kell tölteniük az éjszakát. A Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány 750 fős felmérése szerint az ellátás minősége, és a diagnózis felállításának a gyorsasága mellett, az MR készülékek elérhetősége a legfontosabb a szülők számára.

Bár az orvostudomány folyamatosan fejlődik, minden szülő rémálma, amikor gyermeke megbetegszik. A Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány 750 fős felmérése szerint megfázással, fül-orr-gégészeti problémákkal és gyermekbetegségekkel bajlódnak a legtöbbet a gyerekek 18 éves korukig (48%, 37% és 27%). Emellett gyakori az allergia (21%) és a sérülések (13%), de nem ritkák a szemproblémák (8%), az emésztési problémák (7%) és a pszichológiai/pszichiátriai problémák (5%) sem. A legnagyobb egészségügyi gond a megkérdezettek 43%-ának tapasztalatai alapján már a gyermek 0 és 3 éves kora között jelentkezett, de a válaszok alapján „kritikus” a 4-7 éves korosztály is. A kor előrehaladtával láthatóan csökkennek az egészségügyi problémák. A kitöltők leggyakoribb válaszai (40%) alapján gyermeküknek 18 éves koráig legalább 21 alkalommal kellett orvoshoz vagy rendelésre mennie.

Nem ritka, hogy a gyermeknek kórházban kell töltenie az éjszakát (83%), a megkérdezettek közel 41%-a nyilatkozott úgy, hogy ilyen esetben nem volt lehetőségük a gyermekükkel aludni a kórházban. A kitöltők 64%-a arról számolt be, hogy 1-5 napot töltöttek kórházban, közel 24%-nyi válaszadó 6-15 napot, 8% 27 nap fölötti számot jelölt meg.

Az ellátás minősége mellett a diagnózis felállításának a gyorsasága a legfontosabb

A felmérés kitért arra is, hogy a gyermek ellátásánál és a diagnózis felállításánál mennyire fontos a gyorsaság, a minőség, a diagnózis felállításának helyben való lehetősége illetve az MR készülék elérhetősége (olyan készülék, amely különböző testrészek szöveteit tudja mutatni, kiemelten gerinc, belső szervek és koponya esetén). A diagnózis felállításának minősége (88%), majd annak gyorsasága (85%) mellett az MR készülék elérhetősége (76%) és a gyermek ellátásának helyben való lehetősége (67%) kapott magas értékeket.

Sok kórház számít a felajánlott adók 1%-ára

A megkérdezettek 21%-a jelezte, hogy volt már olyan, hogy át kellett szállítani valahova a gyermekét vizsgálatra, mert hiányzott egy berendezés. A diagnózis felállítása és a kezelés gyors elkezdésének lehetősége miatt fontos, hogy minden kórházban rendelkezésre álljanak a megfelelő gépek, és ne kelljen egy másik intézménybe szállítani a gyerekeket. Az egyik ilyen legfontosabb berendezés az MR készülék. A Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány immár 20 éve támogatja a gyermekellátás körülményeinek javítását, amelynek megvalósítása érdekében komoly összegeket fordít a Heim Pál Gyermekkórház épületeinek felújítására, új, korszerűbb műszerek, eszközök beszerzésére, valamint a dolgozók szakmai tudásának fejlesztésére.

***

A kutatás háttere:

A kutatás 750 fős, a teljes magyar lakosság tekintetében nem reprezentatív, online lekérdezéssel készült 2018 áprilisában a SurveyMonkey rendszerén keresztül, részben a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány adatbázisára épülve, részben a Facebookon a kitöltésre irányuló felhívás alapján történő önkéntes részvétel eredményeképp.

A kutatásban részt vevő válaszadók demográfiai adatai:

Nő 88,01%, férfi 11,99%; 1,97% 20 év alatti, 2,69% 21-25 éves, 6,45% 26-35 éves, 47,13% 36-50 éves, 23,12% 50-60 éves, 18,64% 61 év feletti; 27,06% Budapesten, 28,14% vidéki nagyvárosban, 44,80% vidéki kisvárosban, faluban él.