Nyolc meglepő dolog, ami hátfájást idézhet elő

nő,hát,hátfájás Forrás: Getty Images
Nem biztos, hogy a hátaddal történt valami, még akkor sem, ha ott jelentkezik a fájdalom. Összegyűjtöttük, mi lehet a háttérben és mi mindent tehetsz, ha fáj a hátad.

Ha arról panaszkodsz valakinek, hogy fáj a hátad, az illető általában visszakérdez: „Mit csináltál?” Pedig a hátfájást nem mindig egy rossz mozdulat vagy a megerőltetés okozza, gyakran az okok nem ilyen nyilvánvalóak. Sokszor a szokásaink és a lelkiállapotunk járulnak hozzá ahhoz, hogy a hátfájás elkezdődjön vagy rosszabbodjon.

Nézzük, mi az, ami ludas lehet abban, hogy megint úrrá lett rajtad a fájdalom, a galéria alatt pedig megtalálod, mi a teendő, ha bármilyen okból megfájdul a hátad:

1-2. nap

Lehet, hogy reflexből rohannál az orvoshoz, de az egyszerű otthoni praktikáktól hamarabb jobban leszel.

1. Semlegesíts

Pihenj olyan testhelyzetekben, amelyek nem feszítik túl vagy nem laposítják el a gerinced. Feküdj a padlóra, hajlítsd be a térded és helyezd a lábszárad fitneszlabdára vagy székre.

Alternatíva

Kérj orvosi segítséget, ha a fájdalmat traumatikus sérülés váltotta ki, illetve zsibbadást, inkontinenciát vagy lázat tapasztalsz, esetleg betegnek érzed magad.

2. Vegyél be fájdalomcsillapítót

Válaszd a nem-szteroid gyulladáscsökkentőket a paracetamol-tartalmúak helyett.

Alternatíva

Nem segítenek a fájdalomcsillapítók? Fordulj orvoshoz. Lehet, hogy receptre kapható gyógyszerre és izomlazítóra van szükséged.

3. Jegeld (vagy melegítsd)

Bármelyik segíthet, de 48 óra elteltével maradj a meleg mellett – serkenti a fájdalmas terület vérkeringését, ezzel elősegíti a gyógyulást.

4. Indulj el

Mozogj annyit, amennyit csak tudsz (konzultálj fizioterapeutával), de felejtsd el az emelést, a forgást, a hajolást vagy bármilyen olyan mozdulatot, ami kiválthatta a fájdalmat.

5. Ne ragaszkodj a röntgenhez…

...sem az MRI-hez. A képalkotó vizsgálatok korai bevetése nem gyorsítja fel a gyógyulást, sőt, felesleges kezeléseket vonhat maga után.

Hívd az orvost!

Nincs szükséged azonnal specialistára: a háziorvos is sokat tud segíteni a hátfájás enyhítésében.

6. Menj a víz alá

A víz alatti gyógytorna vagy a “futás” mély vízben gyorsabbá teheti a gyógyulást, mint a szárazföldi gyakorlatok.

3–28. nap

Ideje mozogni. Ha ágyban maradsz, attól csak nagyobb lesz a fájdalom és merevebbek a tagjaid.

7. Egy lépés felfelé

Az olyan egyszerű dolgok is fájdalmat okozhatnak, mint a fogmosás a mosdókagyló mellett állva. Enyhítsd a nyomást azzal, hogy az egyik lábadat felteszed egy sámlira, időnként válts lábat.

Alternatíva

Ha négy hét után még mindig fájdalmaid vannak, fordulj orvoshoz.

8. Járj kerülőutakon

Próbáld ki az akupunktúrát, gyógymasszázst, a kognitív viselkedésterápiát, menj el csontkovácshoz, manuálterapeutához – mindegyik hatásos lehet.

9. Visszatért?

Gyakran előfordul, hogy fellángol a fájdalom. Térj vissza az 1-2. naphoz, és ismételd meg azt, ami akkor segített.

Újra jól érzed magad?

Akkor jó, ha tisztában vagy vele, mivel előzheted meg a hátfájást:

  • Végezz rendszeresen kardió mozgást.
  • Ha valami nehéz dolgot, például egy bútordarabot kell mozgatnod, akkor ne húzd, hanem told. A kezeid legyenek éppen a mellkasod alatt.
  • Viselj alacsony sarkú lábbeliket. A magas sarok instabillá teszik a testtartást, és ezzel jobban megdolgoztatják a hátizmokat.