A 7 kedvenc antirasszista zeneszámunk

Borítókép: A 7 kedvenc antirasszista zeneszámunk
A bőrszíne miatt utálni valakit ostoba és ciki dolog. Hallgassunk inkább zenét!


fotó: Éva magazin, Hajdu András

Magyarországon is sok tennivaló van még a rasszizmus elleni küzdelem terén, ezért mi most a zenéhez fordulunk segítségért. Előkerestünk néhány olyan dalt, ami a rasszizmus kérdését feszegeti és amit ugyanakkor hallgatni is nagyszerű.

Mi nyitottak vagyunk, és te? Olvass többet a nemrég indult mozgalomról, nézegess videókat itt.

1. Gimme Shelter

A szám szerzője és előadója eredetileg a The Rolling Stones, és a vietnami háború ihlette (ami ugyancsak egy rasszista indulatokkal terhelt időszak volt). Mi most inkább egy feldolgozást hallgattunk meg, a Playing For Change mozgalom tagjainak előadásában, amely világméretű összefogáson keresztül hirdeti, hogy békésen együtt zenélni mindig jobb, mint utálni egymást.

2. Alicia Keys: Un-Thinkable (I'm Ready)

Az R&B királynőjének érzelmes, sebezhető hangszínen előadott dalából olyan videó készült, ami egy fekete nő és egy fehér férfi románcát meséli el az ötvenes években. Akkor még az Egyesült Államokban is elgondolhatatlan, elképzelhetetlen volt, hogy két eltérő bőrszínű ember egymásba szeressen. Azóta sok minden változott persze, bár a rasszista előítéleteket tökéletesen nem lehet kigyomlálni...

3. Rotfront: Gay, Gypsy and Jew

A Berlinben működő bulizenekar ukrán, bolgár, német, magyar és tasmán taggal is büszkélkedhet. Még Gryllus Dorka is énekesnőjük (volt nem sokkal ezelőttig). Ezt a számot egyenesen a magyar publikumnak szánták – ugrál is szenvedélyesen a közönség, valahányszor eljátsszák nekünk. A szomszédaink biztosan büszkék lesznek ránk! :)

4. Michael Jackson: Black or White

Természetesen nem maradhat ki összeállításunkból a rasszizmus elleni küzdelem talán legismertebb himnusza, a Black or White sem. Michael Jacksonegyik klasszikusa azért is emlékezetes, mert az elkészítésekor teljesen új filmkészítési technikákat is alkalmaztak. A Black or White hetekig vezette a slágerlistákat 1991-ben.


fotó:Zoran Veselinovic, Wikipédia

5. Pannonia Allstars Ska Orchestra: PASO

A Pannonia Allstars Ska Orchestra már a bemutatkozó dalában fontosnak tartotta leszögezni, hogy náluk a rasszista gondolatoknak és szövegeknek semmi keresnivalója nincs. A ska zene klasszikus irányzatait képviselő zenekar 2003-ban készítette ezt a felvételt.

6. U2: Pride (In the Name of Love)

A U2 dala a Martin Luther King elleni merényletről szól, igaz, erre csak akkor jövünk rá, ha utánaolvasunk. A dalszöveg rendkívül egyszerű, inkább benyomásokat kelt, mint hogy konkrét információkat közölne. A Pride a zenekar egyik legismertebb száma, tipikus 80-as évekbeli rockhimnusz.

7. Suzanne Vega: Daddy Is White

Suzanne Vegáról sokan nem tudják, hogy a 60-as, 70-es években latino környezetben nőtt fel. Ő sem nagyon híresztelte ezt 2007-ig, amikor is megírta ezt a furcsa számot, amelyben a csaknem 50 éves New York-i asszony egy szál akusztikus gitár kíséretében rappel. 9 éves korában megtudta, hogy akit az apjának hitt, valójában a nevelőapja, és hogy ő még csak félig sem Puerto Ricói származású. Milyen egyedüli fehérként felnőni egy színes családban – erről szól ez a melankolikus, cseppet sem latin beütésű dal.