Poétikus szerelmek: magyar költők múzsái
A tétel nemcsak korunk celebjeire, de tankönyvekben porosodó költőinkre is passzol, nem véletlenül aratta Nyáry Krisztián komoly sikereit irodalmár-biográfiák bulvárosításával. Most mi is csatlakozunk a körhöz, és bemutatunk nyolc magyar poétát leghíresebb Múzsájával együtt: előre szólunk, hogy az egyik szellemesnek szánt kakukktojás lesz, és csak remélni tudjuk, hogy tényleg az.
Balassi Bálint és Losonci Anna
A féktelen kalandokat igencsak kedvelő Balassi fiatalkorában lobbant szerelemre Losonczy Anna iránt, aki Ungnád Kristóf egri várkapitány felesége volt, és akit verseiben Júliának nevezett. Kettejük találkozása a költő életének egyik legmeghatározóbb eseménye és költészetének fontos ihletője lett. Kapcsolatuk sosem teljesedett be – bár állítólag Anna viszonozta Balassi érzelmeit -, az asszony idővel férjhez ment, és megözvegyülése után sem volt hajlandó egy kétes hírű és egzisztenciájú költőnek nyújtani a kezét.
Vajda Julianna és Csokonai Vitéz Mihály
Csokonai 1797-ben találkozott Vajda Juliannával, és a vonzalom hamar igazi szerelemmé mélyült. Julianna jómódú családja azonban nem nézte jó szemmel a kispénzű költő és a lány románcát, és Juliannát hamarosan máshoz adták feleségül. A döntés Csokonait mélyen megrendítette, és ezt követően rövidke életében már nem is találta meg a boldogságot.
Juhász Gyula és Sárvári Anna
Juhász Gyula Sárvári Anna színésznő iránt lobbant reménytelen szerelemre, ez az érzés pedig költészetének egyik meghatározó élményévé vált. Anna alakja számos versében megjelenik, a két leghíresebb poéma a Milyen volt szőkesége.. és az Anna örök. Nagy kérdés, hogy Juhász öngyilkosságában mekkora szerepet játszott az elérhetetlen múzsa.