Nagy utazás Magyarországon

Borítókép: Nagy utazás Magyarországon
Nem is gondolnátok, mennyi izgalmas látnivaló vár itthon! Hogy csak néhányat mutassunk:

Kékharisnyák és kékfestők
Melyik gyerek akarna a szünetben iskolába menni? Nos, Szendrőn ez nem probléma, mert a régi idők tantermeibe kukkanthatnak be a Csáky-kastélyban berendezett Iskolatörténeti kiállításon.


Szendrői Csáky kastély, forrás: wikipedia.org

A régi padokkal berendezett teremben van ABC-s tábla, fagolyós számolók, kezdeti írásvetítők, palavesszők, palatáblák, tarisznya, mosdótál, földgömbök és egy régi írógép is.
A városfal egyik tornyában berendezett múzeumban megnézhetjük, hogyan készítik a jellegzetes mintájú kékfestő anyagot (maga az épület is nagyon érdekes, népies barokk stílusú). A korábbi végvárból csak a romjai maradtak, az Alsó-vár egyik bástyája viszont ma a református templom különálló harangtornya. Szinte nem is tud olyan rossz idő lenni, hogy ne kiránduljunk valamerre, ha itt járunk: a Bódva folyó völgyében fekvő város és környéke rengeteg lehetőséget kínál, csak győzzünk választani.


Szendrői vár, forrás: www.szendro.hu

Gyerünk a moziba be!
Berettyóújfalu hangulatos főtéren, a régi községháza szép épületében lévő Bihari Múzeumban igazi kuriózum a “Jó gazdasszony vagyok én“ – Női munkák a ház körül című állandó kiállítás. Bemutatják, ahogy a kenderből fonál, majd ruha lesz a nők keze nyomán. Egy 1910-es éveket idéző konyha- és szobabelsőben elképzelhetjük, hogyan sütötték a kenyeret, főztek és neveltek gyereket akkoriban.


Fotó: Gombos Ferenc, www.berettyoujfalu.hu


A mozirajongókat bizonyára felvillanyozza, hogy itt született a híres filmrendező, Makk Károly. Mozigépész édesapja, Makk Kálmán alapította 1926-ban az Apolló mozit, amit sok hányattatás után tavaly tavasszal nyitottak újra az eredeti klasszicista stílusban gyönyörűen felújítva, Makk Kálmán Filmszínházként. Ha már híres ember: Konrád György író is itt élt 11 éves koráig, édesapjának jól menő vaskereskedése volt a zsinagóga mögött. Az író Elutazás és hazatérés című önéletrajzi regényében mesél az itt töltött évekről.


Fotó: Gombos Ferenc, www.berettyoujfalu.hu


Kedves meglepetés a város közepén a Szerelempark különböző alakú padokkal és egy acélrúddal, ahol a párok szerelmük zálogaként lakatot is hagyhatnak. Kevesen tudják, hogy a város gyógy- és strandfürdője felveszi a versenyt a hajdúszoboszlóival is, ami a termálvíz minőségét illeti.

--pagebreak--

Román-kori kuriózum
Az ócsai 13. századi templomkülönlegesség hazánk egyetlen középkori latin kereszt alaprajzú temploma, amelynek még két tömzsi tornya is épen megmaradt. Bár az építmény alapvetően román stílusú, a torony ablakai és a belső oszlopok egy része gótikus. Kívül török feliratok emlékeztetnek a hódoltságra.


Forrás:


Ócsa legidősebb része, a 62 portából álló Öregfalu igazi néprajzi csemege. Az itt álló hangulatos parasztházak a 18. században épültek, öt porta látogatható is, ezeket együttesen Tájháznak nevezik. Az udvarok átjárhatóak, a padokon ücsörögve átadhatjuk magunkat a régi idők békés hangulatának. Az Ágasházban különböző helyiségeiben kiállításokat láthatunk: ne hagyjuk ki a hímes tojásokat és a szalmadíszeket.

A szén nyomában


Salgótarján régen, forrás: egykor.hu


Talán első hallásra nem hoz lázba Európa második, hazánk első természeti, földalatti bányászati múzeuma Salgótarjánban. A József lejtős akna eredeti portálján bejutva azonban mindenkit elfog az izgalom: a bányatérségeket járhattuk be, amelyeket kifejezetten a látogatók számára alakítottak át és bővítettek ki. Megnézhetjük a vágathajtást, a fejtési, a rakodó és a szállító munka különböző változatait. A bejárat előtti parkban annak a 827 név szerint ismert bányásznak állítanak emléket, akik munkájuknak estek áldozatul.

További ámulatba ejtő hazai kirándulóhelyekért keressétek az Éva magazin februári számát! Január 23-tól az újságáruspknál!

Szöveg: Kádár Tímea