5 könyv tavaszra, amit kivihetsz magaddal a jó levegőre
Sétáljunk ki inkább egy parkba, a hegyoldalba vagy a Margitszigetre, keressünk valami kényelmes helyet, és arcunkat félig a nap felé fordítva mélyedjünk bele mindenféle jó könyvbe. Hoztunk néhány javaslatot a szépirodalomtól a misztikus regénytől a krimiig.
Sophie Hannah: Poirot csendes éje (Helikon)
Sophie Hannah 2014-ben támasztotta fel Hercule Poirot-ot, a halhatatlan belga detektívet, aki ebben a sorozatban a Scotland Yard egyik meglehetősen neurotikus nyomozójával, Edward Catchpoollal oldja meg a legkülönfélébb rejtélyeket. Hannah nem sokat újított Poirot karakterén – ezt Agatha Christie örökösei valószínűleg nem is engedélyezték volna -, így inkább a mellékszereplőket és a miliőt igazította saját stílusához és ízléséhez. Nincs ez másként a tavaly megjelent Poirot csendes éje című regényben sem, ami kifejezetten fordulatos és izgalmas olvasmány, bár – és ezt nem hallgathatom el – a korábbi Hannah-könyvekhez hasonlóan szintén megosztja a klasszikus krimi rajongóinak népes táborát.
Légrádi Gergely: Falaink (Pesti Kalligramm Kft.)
Két perspektíva találkozik egymással a regényben: az egyedülálló anya és figyelemzavaros kisfia nézőpontja. Foszlányokból, emlékképekből, tudatszilánkokból összeálló, nem kronologikus elrendezésű műről van szó, melyben fokozatosan derül fény a két narrátor múltjára, legbelsőbb gondolataira, és egymáshoz fűződő viszonyára is. A Falaink erős sodrású, hullámzó tudatáramlás, olyan próza, amiben önmagunkra, saját vagy körülöttünk élő családokra is ráismerhetünk, és felvetődhet bennünk a kérdés: vajon mi jól csináljuk-e?
A regény színpadi adaptációja nemsokára - remélhetőleg - a Katona József Színházban látható.