6 híres író és költő, aki áprilisban született

Az április Mars kedveséről kapta nevét, akit sokan Venusként ismernek, ugyanakkor Aperirének is gyakran nevezik. A név egyébként a latin aperire szóból is származik, amely a megnyitás, megnyílást jelenti, mely a tavasszal megújuló és kinyíló természetre is utal.
Nevezetes világnapok tarkítják a szeszélyes áprilist
Rögtön április elsején a bolondok napjával nyitunk, de ebben a hónapban tartjuk az autizmussal élők (április 2.), az egészségügyi (április 7.) és a Parkinson-kór (április 11.) világnapját is. Ez utóbbi egyébként a magyar költészet napja is, és ebben a hónapban egy fontos környezetvédelmi világnapról sem érdemes megfeledkezünk: a Föld napjáról (április 22.).
De vajon mely híres írók és költők születtek áprilisban?
Émile Zola
A francia regényíró művészeti kritikus is volt egyben, aki 1840. április 2-án született. Többek között a naturalista irányzat megteremtése is a nevéhez fűződik, mellyel a világirodalom egyik leghíresebb alakjává nőtte ki magát. Első jelentősebb regénye a Thérèse Raquin című műve volt, és Balzac inspirálta abban, hogy hosszú regényfolyamokba rendezze műveit: így született meg A Rougon-Macquart család című regényfolyam, amelyben a második császárság társadalmát mutatta be.
Juhász Gyula
A 20. század egyik legjelentősebb magyar költője 1883. április 4-én született, és a magyar líra egyik legismertebb alakjává vált. Első versei a Szegedi Naplóban jelentek meg, de később több lapban is publikálták műveit. Szoros barátságot ápolt Kosztolányi Dezsővel és Babits Mihállyal. Ady Endrét 1905-ben ismerte meg, aki szintén nagy hatással volt művészetére. Egész életét boldogtalanság jellemezte, pesszimista hangulata és betegsége a verseiben is megfigyelhető. Híresek még tájversei, melyek fókuszában a szívéhez közel álló Tisza-part állt.
Hans Christian Andersen
A leghíresebb dán költő és meseíró 1805. április 2-án született. Nem indult könnyen az élete, apját 11 évesen elveszítette, mely miatt a családnak sokat kellett nélkülöznie. Andersen a nehéz helyzetből saját mesevilágába menekült, ennek következményeképpen születtek meg olyan híres meséi, mint a Borsószem hercegkisasszony, A tűzszerszám, A kis hableány, A császár új ruhája, A rendíthetetlen ólomkatona, A rút kiskacsa, A Hókirálynő vagy A kis gyufaáruslány. Jó barátságot ápolt Charles Dickensszel, és többször járt Európában, köztük Magyarországon is.

Andersen szobra Koppenhágában.
Charles Baudelaire
A francia költő és művészeti kritikus 1821. április 9-én született. Mikor hatéves volt, elveszítette apját, és édesanyja új férjét nem tudta megkedvelni, ezért hosszú utazásra indult keletre. Hazaérkezése után megismerkedett egyik nagy múzsájával, Jeanne Duvallal, aki prostituáltként és színésznőként dolgozott. Verseiért istenkáromlással is vádolták, mely miatt a költő az alkoholhoz és ópiumhoz nyúlt és a vérbajt is elkapta. Művészete sokak számára inspiráló volt, legnagyobb hatással Rimbaud és Verlaine költőkre volt.
Márai Sándor
1900. április 11-én született Márai Sándor író, költő és újságíró, aki már az 1930-as években korának egyik legismertebb alkotói közé tartozott. A Horthy-rendszer egyik legnagyobb kritikusa volt, így amikor az 1940-es években elhagyta Magyarországot, a rendszer tudatosan kiiktatta műveit a magyar irodalmi életből. Az 1990-es évek után kezdték el újra kiadni műveit itthon is, és munkásságát posztumusz Kossuth-díjjal ismerték el.
József Attila
A szintén posztumusz Kossuth-díjas magyar költő, a hazai irodalom egyik legismertebb alakja is április 11-én látta meg a napvilágot munkásosztálybeli család gyermekeként. Fiatalkorában megélt nehézségei gyakran megmutatkoztak műveiben is. Nagyon fiatalon, harmincas éveiben, tragikus és máig tisztázatlan körülmények közt érte a halál, mégis hihetetlenül gazdag életművet hagyott hátra, így nem véletlenül vált a korszak egyik legkiemelkedőbb költőjévé. Születésnapjára minden évben a magyar költészet napjával emlékezünk.