Mi lesz a tavaszi esküvőkkel, amiket elfúj a koronavírus-járvány?

esküvő,koronavírus,elmarad Forrás: Getty Images
Te mit választanál, ha a koronavírus-járvány elsöpörné a tervezett nagy napodat? Reménykednél, hogy május végén még összejöhet az eredeti terv, vagy inkább választanál egy szeptemberi csütörtököt?

Pallagi Ákos ceremóniamestert kérdeztük a tapasztalatairól.

Megszaporodtak a 2021-es foglalások

„Az április eleji esküvőket egyértelmű, hogy nem lehet megtartani, de valószínűleg a májusiakat sem. Hogy mit lehet tenni ebben a helyzetben? Vannak, akik hamar léptek, és igyekeztek átfoglalni a dátumot nyár végére vagy őszre. Ha szerencséjük van, még találtak szabad időpontokat, ami azért nem könnyű, mert vannak, akik még a járvány kirobbanása előtt eleve ezt az időszakot választották.

A vészhelyzet kihirdetése óta az olyan alternatív napok is bekerültek a kalapba, mint a csütörtök vagy a péntek. Már a 2021-es időpontok is elkezdtek betelni. Személyes véleményem szerint azok járnak jobban, akik előre menekülnek. Vannak olyanok is, akik homokba dugják a fejüket, és egyelőre nem léptek, pedig valószínű, hogy a pár hét múlva esedékes esküvőjüket nem lehet majd megtartani.”

Mit csinál a ceremóniamester?

Ebből a másfél perces videóból megtudod:

Visszajár a foglaló?

És mi lesz a közreműködőkkel (esküvőszervező, ceremóniamester, zenekar, fotós stb.), akiket már lefoglalt a pár, ha elmarad az esküvő?

Mint a ceremóniamester mondja, minden az egyéni megállapodásoktól függ. Kötött-e a pár szerződést a szolgáltatókkal? Ha igen, abba milyen garanciák vannak beépítve a lemondásra vonatkozóan? Szerződéskötéskor a pár általában foglalót fizet. Ha a pár x napon, például két hónapon túl mondja le az eseményt („Szétmentünk!” – van ilyen), akkor a foglaló a legtöbb esetben a vállalkozónál marad. Ha ezen a határidőn belül mondják le, akkor sok esetben már a vállalási díj felét is ki kell fizetniük, hiszen a vállalkozónak már sok munkája fekszik az eseményben. Ha a vállalkozó mondja vissza a megbízást a megadott határidőn belül, akkor általában dupla foglalót ad vissza, illetve a legtöbb esetben köteles maga helyett ajánlani valakit. De mindez szolgáltatónként változhat.

Vis maior

És mi a helyzet a vis maior esetekkel? A pwc.com jogi portál itt foglalta össze a szerződéses kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos problémakört a jelen helyzetben.

Vis maiornak minősülhet a koronavírus-járvány, illetve az amiatt elrendelt korlátozások, de azért a jelenlegi helyzet nyitva hagy néhány kérdést. A márciusi esküvők például biztosan elmaradnak, de a májusi rendezvényekről ez egyelőre nem jelenthető ki száz százalékosan. Akkor ha valaki most, március végén lemondja a májusi esküvőjét, az vis maiornak tekinthető? - teszi fel a kérdést Pallagi Ákos. (Ő személy szerint ezt annak tekinti.)

Nemzetközi esküvők

Mint a ceremóniamester mondja, különlegesen nehéz helyzetben vannak a vegyes párok, akik esetleg már repjegyeket, szállást foglaltak, aminek az árát nem biztos, hogy visszakapják. Lehet, hogy nekik az esküvő egész koncepcióját újra kell gondolniuk (hol legyen, mekkora vendégkört hívjanak stb.)

Mit tehetsz, ha hasonló cipőben jársz, és a koronavírus-járvány keresztülhúzza az esküvődet?

Pallagi Ákos a következőket tanácsolja:

  • Igyekezz minél hamarabb átfoglalni az időpontot nyár végére, kora őszre.
  • Egyeztess a közreműködőiddel, hogy mik a lemondás/átfoglalás feltételei. Akár egy jogászt is érdemes bevonnod, ha nehéz az egyeztetés.
  • A jog adta lehetőségek és az emberileg méltányolható körülmények mérlegelésével érdemes dönteni.
  • Próbáld elfogadni, hogy valószínűleg lesz valamennyi veszteséged. Hogy mennyi, azt is szolgáltatónként kell megvizsgálnod. Például a zenekarnál nem igazán fair azzal érvelned, hogy a szállást és a cateringet már bebuktad, és „légyszi” alapon adják vissza a foglalódat.
  • Bármi történjék is, igyekezz derűs maradni, és ápold a párkapcsolatodat. Lehet, hogy ez a nehéz helyzet még meg is erősíti a szerelmeteket.

Ami késik, nem múlik! Eljön a te esküvőd is, csak egy picit később. Addig, is gyönyörködj itt: