Többet árt, mint használ a séta, ha így csinálod: a hőségben így érdemes edzeni

Borítókép: Többet árt, mint használ a séta, ha így csinálod: a hőségben így érdemes edzeni Forrás: andreswd/Getty Images
A séta kiváló módja a testmozgásnak és a stressz levezetésének, nem véletlen preferálják oly sokan ezt a mozgásformát. Azonban fontos odafigyelni arra, hogy hogyan sétálunk, mert bizonyos hibák többet ártanak, mint használnak. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan helyzetet, amikor érdemes lehet elhalasztani a sétát. Ezentúl arra is kitérünk, hogy a nagy hőségben miként érdemes felkészülni az ilyesfajta edzésekre, és milyen szabályokat szükséges betartani. Mutatjuk is, melyek ezek!

Miért jó edzésforma a tempós séta?

A séta számos okból is kiváló alternatíva lehet a hagyományos edzések helyett. Egyszerűsége, rugalmassága és kíméletessége révén ideális bármilyen fittségi szintű ember számára. Ráadásul számos egészségügyi előnnyel is jár, mint a szív- és érrendszer megerősítése, a fogyás, a csontok és izmok erősítése, a hangulat javítása, a krónikus betegségek kockázatának csökkentése, a mentális egészség javítása, a társasági interakció lehetősége, arról nem is szólva, hogy élvezetes időtöltés. Akár fogyni szeretnél, akár javítani az általános fittségeden, vagy csak kikapcsolódni és élvezni a friss levegőt, a séta tökéletes választás lehet számodra.

A séta sokoldalúsága lehetővé teszi, hogy a saját tempódban és kedved szerint végezd. Sétálhatsz gyorsan vagy lassan, emelkedőn vagy sík terepen, egyedül vagy másokkal. Így könnyen beillesztheted a napi rutinodba, akár a munkahelyedre vagy hazafelé menet is, így tökéletes alternatívája lehet a mindennapi testmozgásnak.

Forrás: Zorica Nastasic/Getty Images
Sokan hiába sérültek, a sétát nem hanyagolják, ez roppant nagy hiba.

Hőségben is edzzünk?

A séta ugyan roppant jó mozgásforma, ám vannak bizonyos szituációk, amikor érdemes kerülni ezt a mozgásformát. Például a hőségben történő séta számos okból kerülendő, mivel komoly egészségügyi kockázatokkal járhat. A fokozott izzadás dehidratációhoz vezethet, a magas hőmérséklet hőstresszt okozhat, a napsugárzás pedig napszúráshoz és napégéshez vezethet.

Ha meleg időben szeretnél sétálni, inkább válassz hűvösebb időszakot, igyál sok folyadékot, viselj fényvédőt és könnyű, szellős ruhát, figyelj a tested jelzéseire. Ha bármilyen kellemetlen tünetet tapasztalsz, azonnal állj meg, és keress árnyékot, hűsítsd le magad.

Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a helyzeteket, amikor nem érdemes sétálnod, és azt is, hogy ha edzésnek eredsz a legnagyobb hőségben, mire érdemes figyelned.

Ekkor ne indulj el sétálni, és így védekezz a hőség ellen!

Az ÉVA magazin írása.