7 nyújtó gyakorlat, ami gyorsan segít az izomfájdalmak megelőzésében

Ismerős az érzés, amikor egy hosszú munka vagy iskolai nap után egyszerűen úgy érzed, semmire nincs energiád? Az agyad teljesen kimerült, az izmaid és az ízületeid pedig elgémberedtek? Ha erre a kérdésre nem a válaszod, akkor nagyon-nagyon szerencsés vagy. Az emberek többsége ugyanis minden nap valamilyen kihívásnak teszi ki az izomzatát, legyen ez extra megerőltetés, például valamilyen edzés, vagy éppen valamilyen konzisztens helyzet, amit órákon keresztül fenntartunk. Tehát folyamatos az erőltetés, de a regenerációra vajmi kevés időt és energiát szánunk.
A nyújtás
Az izomregeneráció egyik legfontosabb eleme a megfelelő mennyiségű nyújtás. Ha sportolunk, mind a bemelegítésnek, mind a levezetésnek része kell, hogy legyen, de csak önmagában is hasznos, hogy megelőzzük az izomfájdalmakat. Persze nem szabad téveszmébe esni, a nyújtás nem old meg minden izom-, vagy ízületi fájdalmat, sőt, ha túlzásba esünk, vagy nem megfelelő módon végezzük, sérüléshez is vezethet.
Összegyűjtöttünk néhány gyakorlatot, amiket tökéletesen be tudsz építeni a napi rutinodba, hiszen 5-10 percet vesznek csak igénybe, és akár reggel napindítóként, akár este egy kis fizikai felfrissülésként is alkalmazhatod őket.
Mire figyelj a gyakorlatok közben?
- Ez nem egy erőnléti edzés, ne most feszegesd a határaidat. Itt nem az erőkifejtés a lényeg, hanem az ellazulás. Csak annyira erőltesd a gyakorlatokat, amennyire még nem kellemetlen.
- Légzés, légzés légzés! Nagyon fontos, hogy egyenletesen, lassan lélegezz, ezzel is kontrollálva a mozgásod.
- Ne siess! A gyakorlatok semmit sem érnek, ha csak átrohansz rajtuk, ráadásul ha kapkodsz, nem tudsz figyelni a megfelelő légzésre és a megfelelő testtartásra sem.
1. Hol is kezdjük?
Helyezd magad kényelembe, törökülésben a földön, húzd ki magad és kezdd a nyújtást vállkörzéssel. 20 másodperc előre és 20 másodperc hátra. Ezután a nyak következik. Enyhén dönts el a nyakad balra, miközben a jobb válladat tolod a föld felé. Itt nem az a lényeg, hogy a fejed minél jobban oldalra dőljön, hanem hogy a vállat és a fület hozzuk távolabb egymástól, így nyújtva a nyakat. Ügyelj arra, hogy az állad lefele nézzen. Segíthet, ha a bal kezeddel támasztod a fejed. Ugyanezt ismételd meg a másik oldalra is.
