Az egészségügyi szakértők egyetértenek: az ételtípus, amelynek fogyasztását azonnal abba kellene hagynod!

Borítókép: Az egészségügyi szakértők egyetértenek: az ételtípus, amelynek fogyasztását azonnal abba kellene hagynod! Forrás: Unsplash/Erik Dungan
Napjainkban egyre többet hallani arról, hogy a különböző feldolgozott élelmiszerek mennyire károsak az egészségre, és ez nem véletlen, hiszen hosszú távon számos negatív hatást gyakorolhatnak a szervezetre. De mik is pontosan azok a feldolgozott élelmiszerek, és milyen hatásokkal járhatnak? Mutatjuk!

A táplálkozás és az egészségmegőrzés világában mindig akad egy-egy olyan tétel, amelyről a kutatók és szakértők azt mondják: érdemes felhagyni a fogyasztásukkal, ha nem szeretnénk egészségügyi problémákat magunknak. A korábbi feltételezésekkel szemben mára már megállapítást nyert, hogy a szénhidrátokra és zsírokra is szüksége van a szervezetnek, csak nem mindegy, milyen minőségben és mennyiségben visszük be őket. A feldolgozott élelmiszerek fogyasztása viszont ennél jóval bonyolultabb kérdés. Egyes típusok ugyanis még kis mennyiségben sem ajánlottak, mivel valóban komoly károkat okozhatnak a szervezetünk egészséges működésében.

Először is, tisztázzuk, mik azok a feldolgozott élelmiszerek! Minden olyan terméket feldolgozottnak nevezünk, amelyet valamilyen módon átalakítottak a hosszabb eltarthatóság, vagy a vonzóbb íz és megjelenés érdekében. Ezekhez az élelmiszerekhez adalékanyagokat adnak, és „feltuningolják” őket olyan összetevőkkel, amelyek az egészségre nézve nem jótékonyak. Persze nem minden feldolgozott élelmiszer káros; vannak olyan természetes adalékanyagok, amelyek teljesen ártalmatlanok.

A legfontosabb kérdés az, hogy mennyi adalékanyagot tartalmaz egy adott élelmiszer. Vegyük például a teljes kiőrlésű kenyeret, amely feldolgozottnak számít, hiszen tartalmaz lisztet, sót és élesztőt, de ettől még nem lesz egészségtelen. Ezzel szemben a tartósított „toast kenyér,” amely tele van emulgálószerekkel és egyéb adalékanyagokkal, már ártalmas lehet az egészségre. Hasonló a helyzet a mirelit zöldségekkel: bár feldolgozottak, mégsem károsak, ellentétben egy fagyasztott pizzával, amely rengeteg káros összetevőt tartalmaz. Feldolgozott élelmiszerek közül is választhatunk egészségesebbet, ha megnézzük a csomagoláson található címkét és az összetevők listáját. A gond akkor van, ha egy termék túl sok adalékanyagot tartalmaz, például túlzott mennyiségű cukrot, zsírt, olajat vagy sót.

Végül meg kell említenünk a legkárosabb kategóriát: az ultrafeldolgozott élelmiszereket, amelyek rengeteg szintetikus összetevőt, tartósítószert, színezéket, cukrot és hasonló anyagokat tartalmaznak. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: gyorsételek, zacskós levesek, péksütemények, chipsek, cukrozott gyümölcsök és az ezekből készült édességek, instant termékek, kekszek és más hasonló ételek.

Kattints a galériára, és mutatjuk, milyen káros hatásai vannak a feldolgozott élelmiszereknek az egészségünkre!