Ezek a jelek reggel jelentkeznek és demenciára utalhatnak: egészen korai szakaszban jelezhetik a bajt

Borítókép: Ezek a jelek reggel jelentkeznek és demenciára utalhatnak: egészen korai szakaszban jelezhetik a bajt Forrás: Getty Images
Az utóbbi időben egyre több kutatás bizonyítja, hogy az egészséges életmód kulcsfontosságú szerepet játszik a demencia megelőzésében, mérséklésében. A mediterrán étrend, a rendszeres testmozgás és a folyamatos mentális stimuláció mind olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak agyunk egészségének megőrzéséhez. Egyre több bizonyíték utal arra, hogy ezek a tényezők nemcsak a fizikai egészségünket, hanem a kognitív funkcióinkat is jelentősen befolyásolják. Az alábbiakban olyan tüneteket gyűjtöttünk össze, amelyek reggel jelentkeznek, és akár már egészen a korai szakaszban intő jelekként tűnhetnek fel. Mutatjuk is, melyek ezek!

A demencia egyre nagyobb társadalmi problémát jelent világszerte. A növekvő élettartam és a népesség elöregedése miatt egyre több embert érint ez a betegség. Annak ellenére, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint a demencia gyógyítása még nem lehetséges, a jó hír az, hogy viszont a megelőzésben jelentős eredmények érhetők el. Fontos megérteni, hogy az egészséges életmód kialakításával és a kockázati tényezők csökkentésével jelentősen minimalizálhatjuk a demencia kialakulásának kockázatát.

Az International Journal of Geriatric Psychiatry-ben megjelent friss tanulmány szerint a demencia korai felismerésében kulcsfontosságú szerepet játszhat az ébredés utáni állapotot követő cselekmények, illetve a hangulat értékelése. A kutatók 110, 60 év feletti idősotthoni lakó adatait elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a demenciában szenvedőknél gyakrabban tapasztalható reggeli nyugtalanság, ingerlékenység. Ez a megállapítás összhangban van a korábbi kutatásokkal, amelyek az alvás-ébrenléti ciklus zavarainak és a demencia kialakulása közötti összefüggést igazolták. A reggeli nyugtalanság és a zavart alvásminőség tehát potenciális korai figyelmeztető jele lehet a demenciának, éppen ezért érdemes tudatosan odafigyelni ezekre.

Forrás: Kindel Media/Pexels
A reggeli zavartság már egészen korai szakaszában jelentkezhet a demenciának.

A demencia megelőzésének egyik leghatékonyabb módja az egészséges életmód kialakítása. Kutatások bizonyítják, hogy a mediterrán étrendhez hasonló, változatos, zöldség- és gyümölcsdús táplálkozás segíthet megőrizni az agy egészségét. A rendszeres fizikai aktivitás – akár alacsony intenzitású mozgásformák esetén is – pozitív hatással van az agyműködésre. A testmozgás elősegíti az új idegsejtek képződését és erősíti a meglévő kapcsolatokat, így védve az agyat a degeneratív folyamatoktól. Így ezeket az életmódbeli változtatásokat mindenképpen érdemes beépíteni a mindennapokba, hiszen jelentősen csökkenthető a kockázat erre a retteget betegségre. Azonban – mint minden betegség esetében – a korai felismerés létfontosságú, éppen ezért elhoztunk néhány olyan tünetet, amelyek a reggeli órákban jelentkeznek és utalhatnak demenciára. Mutatjuk is, melyek ezek!

Ezek a reggeli órákban jelentkező jelek utalhatnak demenciára!

Az ÉVA magazin írása.