8 ital székrekedés ellen: felpörgetik az anyagcserét és támogatják az emésztést
Mitől alakulhat ki székrekedés?
Fontos megérteni, hogy a székrekedés kialakulásának számos oka lehet, ezek között szerepelnek például az életmódbeli tényezők, az étkezési szokások, illetve bizonyos betegségek, sőt akár gyógyszerek is okozhatják ezt a kellemetlen tünetet.
Alapvetően az egyik leggyakoribb ok, hogy nem fogyasztunk elegendő rostot, illetve nem fogyasztunk elegendő folyadékot sem. Amennyiben a szervezetünk nem jut elegendő rostban gazdag ételhez (például gyümölcsökhöz, zöldségekhez, teljes kiőrlésű gabonákhoz), akkor a székletünk sűrűbb lesz, és nehezebben halad át az emésztőrendszeren, ez pedig értelemszerűen székrekedést okoz. Ezentúl a megfelelő folyadékbevitel szintén elengedhetetlen, hiszen a víz segít lágyítani a székletet, hiányában szintén gyakori a székrekedés kialakulása.
Ezentúl nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a mozgás ahhoz, hogy a szervezetünk egészségesen működjön. Ugyanis az inaktív életmód szintén hozzájárulhat a székrekedés kialakulásához, mivel a mozgás serkenti a bélmozgást.
Továbbá bizonyos gyógyszerek (például fájdalomcsillapítók, vérnyomáscsökkentők) mellékhatásként székrekedést okozhatnak. Ezentúl a stressz, depresszió és egyéb pszichés problémák is befolyásolhatják az emésztést.
Végül, de nem utolsósorban, számos betegség is okozhat székrekedést, például pajzsmirigy-alulműködés, cukorbetegség, irritábilis bél szindróma vagy vastagbélrák, éppen ezért amennyiben rendszeresen jelentkezik a probléma, érdemes szakemberhez fordulni.
Hogyan veheted fel a harcot a székrekedés ellen?
- Rendszeres mozgás: A rendszeres testmozgás serkenti a bélműködést.
- Stresszoldás: A stressz negatívan befolyásolhatja az emésztést. Próbálj meg relaxációs technikákat alkalmazni, meditálni, jógázni, ezek jelentős pozitív hatással lehetnek a mentális egészségedre.
- Rostban gazdag étrend: Fogyassz sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és hüvelyest, ezekbe mind rengeteg rost található-
- Probiotikumok: A probiotikumok segíthetnek helyreállítani a bélflórát és javítani az emésztést. Ezeknek fogyasztását érdemes beépíteni a mindennapokba.
Ezentúl fontos megjegyezni, hogy az életkor előrehaladtával számos testi változás következik be, amelyek az emésztőrendszer működését is befolyásolják. Az anyagcsere lassul, az izomzat gyengül, és a bélmozgások is lelassulnak. Ennek következtében az étel tovább marad a bélrendszerben, ami fokozhatja a székrekedés kockázatát. Emellett az idősebb korban gyakrabban előforduló krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség vagy a pajzsmirigy-alulműködés, szintén hozzájárulhatnak az emésztési problémák kialakulásához.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Amennyiben a székrekedés krónikus, vagyis hosszú távon fennáll, esetleg komoly fájdalmak kísérik, és az életmódbeli változtatások és a természetes gyógymódok nem hoznak javulást, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Ugyanis, mint már említettük a krónikus székrekedés mögött komolyabb egészségügyi problémák is állhatnak.
Összeségében a székrekedés kellemetlen, de gyakori probléma, amelyet számos tényező okozhat, az életkor előrehaladtával pedig egyre több embert érint. A megfelelő folyadékbevitel és a rostban gazdag étrend mellett az alábbiakban bemutatott italok is segíthetnek enyhíteni a tüneteket. Fontos azonban, hogy ha a székrekedés tartós, ne habozzunk felkeresni orvosunkat.
Nézzük is, mely italok enyhítheti a székrekedést!
Az Éva Magazin írása.