Tilos strandra menni várandósan?

Borítókép: Tilos strandra menni várandósan? Forrás: Getty Images (cdwheatley)
Tombol a nyár, sorra dőlnek meg Európa-szerte a melegrekordok. A hazai tavak felé vezető autópályákon lépésben halad a sor, csak a vízparton elviselhető a hőség. De mi van akkor, ha az ember lánya kisbabát hord a szíve alatt? Kerülje a strandokat? Utánajártunk!

Két évvel ezelőtt várandósként felmerült bennem a kérdés, jelent-e bármilyen veszélyt a babámra vagy rám nézve a medencében, tóban vagy tengerparton való fürdőzés? Dr. Pánczél Zita szülész-nőgyógyásztól kértem akkor ezzel kapcsolatban segítséget.

Lehet strandolni várandósan?

A szakértő megnyugtatott; egészséges várandósság esetén a strandolás nem tilos. Vannak azonban olyan komplikációk, illetve állapotok, amikor mégsem javasolt a fürdőzés. Ilyen lehet a hüvelyi vagy húgyúti fertőzés, a gyakori méhösszehúzódások, a nyitott méhszáj vagy a megrepedt burok.

Fürdőzés szempontjából a természetes vizek, azokon belül is a tengerek a legideálisabb, hiszen a sós vízben a kórokozók nem nagyon szeretnek megtelepedni. Jó vízminőségű álló-illetve folyóvizekben is szabad fürdeni. Érdemes elkerülni a tömeget és a bokáig érő, jól felmelegedett részeket, ahol egyszerre 20-30 pelenkás baba fürdik.

A medencés strandok esetében a vizet általában erősen klórozzák, de ha ilyen helyre megy a kismama, megint csak érdemes a nem túl zsúfolt időszakot és helyeket választani. Egy jól tisztán tartott otthoni medence pl. ideális lehet a hűsölésre.

Az úszás kifejezetten jó mozgásforma várandósan is, így uszodába járni sem tilos.

De mi a helyzet a termálfürdőkkel?

A termálvíz várandósság alatt nem javasolt. Részben az élettani hatások, részben az általában magasabb hőmérséklet, és a fokozottabb fertőzésveszély miatt. Nagyon forró vízbe egyáltalán nem javasolt menni.

A várandósság alatt a fertőzések hordozhatnak komoly veszélyt, hiszen amennyiben nincs megfelelően kezelve vetélést, koraszülést okozhat. Fontos tehát, hogy rendellenes folyás, kellemetlen érzés esetén keressük fel mihamarabb a kezelőorvost.

A vizes fürdőruhát érdemes a fürdés után szárazra cserélnie. Már ezzel sokat tehetünk a megelőzésben!
javasolta a nőgyógyász.

Napfürdőzni pocakosan?

A várandósokra is igazak az általános szabályok: tűző napra 11 és 15-16 óra között ne nagyon menjünk, használjunk fényvédőket, válasszuk inkább az árnyékos helyeket. A pocakot viszont érdemes teljesen kihagyni a napoztatásból. Nyilván a szó szoros értelmében felforrni nem fog a magzatvíz, de valamelyest a napoztatással melegedhet. A has bőre egyébként is fokozottan ki van téve a terhelésnek, hiszen azt érinti legjobban a nyúlás, a növekedés.

Hallottál már hüvelyflóra helyreállító kezelésről, probiotikus tamponról vagy uszodai tapaszról?

A hüvelyflórát erősítő készítményeknek több fajtájuk van, vannak amelyek csak a hüvely pH rendezését segítik, illetve a hüvely normál flóráját domináló baktériumokat látják el tápanyaggal, mások pedig kifejezetten ezeket az úgynevezett tejsavbaktériumokat tartalmazzák. Hatékonyság tekintetében utóbbiak a legjobbak, nem mindegyikük alkalmazható azonban a várandósság alatt.

A tamponhasználat viszont egyáltalán nem javasolt állapotosan, hiszen a hüvelybe nyúlkálással a kezünkkel kórokozókat vihetünk fel, illetve a tampon, mint idegen test felületén számos kórokozó megtapadhat, szaporodhat.

A női uszodai intim tapasz a nemszerv bőrére tapadva megakadályozza, hogy a hüvelybe víz jusson. A nőgyógyász szerint normál esetben erre semmi szükség nincs, hiszen a hüvelybe sok víz nem jut be, illetve stabil hüvelyflóra esetén ennek nincs is jelentősége.

Cikk forrása

Galériánkban most hét olyan elképesztő dolgot mutatunk, amelyre a női test képes a terhesség alatt!