Segítség! Császárom lesz, hogy tudok rá felkészülni?

Borítókép: Segítség! Császárom lesz, hogy tudok rá felkészülni? Forrás: Getty Images
Hazánkban 10 anyából 4 császármetszéssel hozza világra a kisbabáját. Kíváncsiak voltunk Bartos Rita szülésznő véleményére, aki rendszeresen készít fel kismamákat császármetszésre, kompetens szakemberként mi a tapasztalat, mennyire félnek az anyák a császármetszéstől?

"Nem használnám a félelem szót, hiszen a félelem oka mindig a bizonytalanság. Ám a tudatos
felkészüléssel eloszlathatjuk az aggályokat." - kezdte rögtön Bartos Rita, aki diplomás szülésznő, szülésfelkészítő specialista, szakképzett kismamatorna-oktató is.

Azt leszögezhetjük, hogy az elmúlt évek statisztikája azt mutatja, a császármetszéssel világra segített gyermekek száma hazánkban exponenciálisan emelkedik. Milyen okai lehetnek a programozott császármetszésnek?

A tervezett császármetszést egy jövőben várható, nagy eséllyel bekövetkező egészségkárosodás miatt végzik. Ez azt jelenti, hogy az orvos által meghatározott optimális időszakban, előre egyeztetett időpontban anyai, vagy magzati problémák miatt kerül sor a műtétre. Anyai ok lehet a szívbetegség, komoly szemészeti probléma, méhen végzett előzetes műtét, például a mióma eltávolítása. Magzati okok között leggyakoribbak a magzat méhen belüli elhelyezkedése, például a harántfekvés miatt végzett műtét. Ha a szülés megindul a tervezett dátum előtt és a műtéti indikáció még fenn áll, akkor kerül sor a sürgősségi császármetszésre.

Mit jelent a sürgősségi császármetszés?

Ezt a beavatkozást akkor végzik, ha egy előre nem várt anyai, vagy magzati, vélhetően egészségkárosodáshoz vezető szövődmény alakul ki a szülés alatt, esetleg közvetlenül a szülés előtt. Az azonnali – életmentő- császármetszésnél az idő faktor a legfontosabb, ilyenkor minden a gyorsaságon múlik. A műtő hangulata ilyenkor hasonlít legjobban a kedvelt kórházi sorozatainkban tapasztalt nyüzsgéshez. Az orvos dönt az érzéstelenítés módjáról, mely lehet altatás, vagy gerincközeli érzéstelenítés. A tervezett császármetszés is válhat sürgőssé. Például hiába tervezik előre a szülés (műtét) időpontját egy harántfekvéses babánál, ha ő másképp dönt, előbb szeretne világra jönni és korábban beindul a szülés.

Milyen tippeket tudnál adni, hogy lehet felkészülni erre a napra?

Annak az anyának, aki bármely orvosi indok miatt nem tudja megszülni hüvelyi úton a babáját sok sztereotípiával kell megküzdenie. Említhetjük a tejelválasztással kapcsolatos kérdéseket, a baba várható fejlődésére vonatkozó felvetéseket. A fentiekkel kapcsolatos tévhitek eloszlatása és a tudatos felkészülés érdekében kezdtem el egy budai magánintézményben csoportos óra keretein belül, vagy akár egyénileg és online is felkészíteni a programozott császármetszésre váró anyukákat. Szeretném, hogy teljes értékűnek érezzék a szülés élményét, ne gondolják úgy, hogy nekik csak egy műtét jutott. Elmondom nekik, hogy mennyi mindenről dönthetnek ebben a helyzetben is. Egyre több itthoni kórház támogatja azt, hogy a baba kiemelése után az édesanya azonnal megkaphassa a kisbabát, elkezdődjön már a műtét folyamata alatt a bőrkontaktus az anyával. Amennyiben az anya állapota ezt nem teszi lehetővé akkor az édesapa mellkasára helyezik rá a kicsit, így rövid időn belül megtörténik a szőr-bőr kontaktus. A szeparáció csak nagyon ritka esetekben indokolt. A fent leírtak mind a baba, mind az anya részére egy megnyugtató, pozitív és a korai kötődést kialakulását elősegítő folyamatok. A magyar kórházak, klinikák döntő többségében családbarát szülészetek működnek, un. rooming in rendszer is van. Súlyt helyeznek arra is, hogy a műtéten átesett anyáknak is biztosítsák az aranyórát, így a baba rögtön mellre kerülhet, ezzel elősegítve a szoptatás sikerességét. Érdemes előre tájékozódni a kórházban és feltenni kérdéseinket.

Bemehet-e az apa a műtőbe? Lehet-e gyengéd császármetszést kérni? Mit jelent a baktérium transzfer és miért van ennek jelentősége?

Sok a kérdés, ezért tanfolyamaimon mindig igyekszem kitérni a résztvevők által választott kórházak protokolljára, hiszen ezek eltérőek egymástól. Tájékozódjunk arról, hogy mit vigyünk be a kórházba, mi kerüljön a táskánkba. Apró példa, de egy szívószál vagy egy sportkupakos kulacs hasznos útitárs, mert ha gerincközeli érzéstelenítéssel végezték el a beavatkozást, akkor a műtét utáni első 6 órában nem emelhetjük meg a fejünket a fejfájás elkerülése érdekében, folyadékot pótolni viszont szükséges.

Császár utáni testmozgás? Mikortól ajánlott?

A legjobb, ha az anyák már a várandósság ideje alatt is mozognak, és szakemberektől
tájékozódnak a szülést követő lehetőségekről. Az első 6 hét, a gyermekágy időszaka döntően
pihenéssel, regenerálódással telik, a megerőltető mozgást kerülni kell. Ez persze nem azt
jelenti, hogy tilos lenne egy könnyű séta a babával. A 6 hét letelte után, az orvosi kontrollt
követően kaphatunk zöld utat a rendszeres sportolásra is. A kezdeti időszak mozgásformáinak
kiválasztásában gyógytornász is lehet segítségünkre.

Ahány szülés, annyi történet - ezek a fotók is ezt bizonyítják: