Az 5+1 leggyakoribb örökletes betegség

Borítókép: Az 5+1 leggyakoribb örökletes betegség Forrás: Getty Images
A haj és szemszínen kívül a szülők sajnos sok betegséget is átörökítenek gyermekeikre. Lássuk, melyek a leggyakoribbak!

Látászavarok

A rövidlátás, a színvakság és az ún. lusta szem gyakran öröklődik, ha mindkét szülőnél megvan, előfordulása a gyermekeknél 25-50 százalékos. A színvakság génjét csak a nők hordozzák és ők adják tovább, de érdekes módon csak a férfiakat érinti. Ha az anya génhordozó, fiának 50 százalékos esélye van erre a betegségre.

A rövidlátásra gyermekkorban a gyakori fejfájás, hunyorgás, könnyezés hívhatja fel a figyelmet. A lusta szem szindrómát nehéz megállapítani, általában szűrővizsgálat során derül rá fény.

Bármilyen szemproblémáról is legyen szó, nagyon fontos a rendszeres kontroll, s ha halmozottan fordult elő a családban szemészeti probléma, gyermekünket már 1 éves kora előtt vigyük szakemberhez, mert minél előbb fedezzük fel, annál nagyobb az esélye, hogy korrigálható vagy megelőzhető a további állapotromlás.

Ekcéma

Az ekcéma az allergia egyik formája, így ugyancsak örökölhető. Nem maga a betegség, hanem a hajlam örökölhető, így előfordulhat, hogy egyik szülőnél sem jelenik meg élete során az ekcéma, gyermeküknél viszont előjön. A hideg, száraz levegő, a klóros víz, bizonyos ételek, a stressz is kiválthatja a bőr allergiás reakcióját és súlyosbíthatja is azt. A száraz bőr, viszketés, piros foltok az arcon és a karon, lábon ekcémára utalhatnak, s ha a gyerek vakarja, gennyes kiütések is megjelenhetnek, akár testszerte is.

Az ekcéma mindenképpen kezelést igényel. Enyhébb esetekben elegendő lehet zsíros, lipidpótló fürdőkrém és testápoló használata, de ha súlyosabbak a tünetek, szteroidos krém és speciális kenőcs is szükséges lehet. A gennyes hólyagok felülfertőződésre utalhatnak, melyet antibiotikummal lehet helyrehozni.

Migrén

A migrénes szülők gyermekénél 50 százalékos vagy még nagyobb eséllyel alakulhat ki rendszeresen jelentkező migrénes fejfájás. Általában 8 éves kor környékén jelentkezik először. A lüktető fejfájás, émelygés, hányinger és hányás, fény és hangérzékenység jellemző tünetei a migrénnek, ezért ugyan általában könnyen felismerhető, de gyanú esetén mindenképpen szakorvosi kivizsgálás szükséges.

A fáradtság, kimerültség, egyes ételek és a koffein növelik a migrén megjelenésének valószínűségét. Fiatal korban általában segít az alvás és az ibuprofen hatóanyagú gyógyszerek. Ha a migrénes rohamok gyakoriak és erősek, szintén érdemes felkeresni neurológus szakembert.

Irritábilis bélszindróma

Az IBS-ben szenvedőknél kétszer akkora az esélye, hogy egy elsőfokú rokonuknál is előfordul ez a betegség. A kólikás csecsemők szüleinél általában előfordul IBS vagy reflux. Hasgörcs, fájdalom, székrekedés és hasmenés váltakozása jellemzik az IBS-es betegek mindennapjait, s a tünetek stressz hatására erősödhetnek.

Gyermekeknél csecsemőkorban a kólika jelezheti, hogy később probléma adódhat ezen a téren, de ez nem törvényszerű, mivel a babák nagy része kinövi a hasfájósságot. Az első jelek leginkább iskoláskor tájékán jelennek meg, s ha az orvos IBS-t diagnosztizál, életmód változtatással, egyes ételek elhagyásával és stresszoldási technikák elsajátításával, rendszeres mozgással enyhíthetők a tünetek és karbantartható a betegség.

Allergia

Ha csak az egyik szülő allergiás, 50 százalék, ha mindkettő, akkor ennél is több az esélye annak, hogy gyermeküknél is megjelenik ez a probléma. Akárcsak az ekcémánál, itt is a hajlam öröklődik. Allergiára utaló jelek a gyakori nátha, arcüreg- és fülgyulladás, az orrdugulás, szemviszketés, a kiütések, a tüsszögés és a krónikus köhögés.

Már 3-5 éves korban is jelentkezhetnek a fenti, kellemetlen tünetek. Ilyenkor érdemes allergológus-tüdőgyógyász szakembernek megmutatni gyermekünket, aki allergiatesztet végez, majd javaslatot tesz a tüneti kezelésre. Enyhébb esetekben segítenek az antihisztamin tartalmú szerek, az orrcsepp, de ha nehézlégzés és egyéb komolyabb tünetek is a kórkép részét képezik, akkor erősebb gyógyszeres terápiára lehet szükség.

+1: Pszichés problémák

A figyelemhiányos hiperaktivitás, a szorongás, a depresszió és a bipoláris betegség bizony ugyanúgy örökölhető szüleinktől, mint a fizikálisan jelentkező kórképek. A családban előforduló mentális és pszichés problémák jelzésértékűek, s ha gyermekünknél gyakran tapasztalunk levertséget, szorongást, figyelemhiányt, szélsőséges hangulatingadozásokat, étvágytalanságot, álmatlanságot, érdemes szakorvoshoz fordulni.

Allergia gyötör? Nézd meg tippjeinket, melyek enyhítik a kellemetlen tüneteket!