Miért hullik tavasszal a hajad, és mit tehetsz ellene?

Borítókép: Miért hullik tavasszal a hajad, és mit tehetsz ellene? Forrás: LightFieldStudios / Envato
Az rendben, hogy a kutyák vedlenek évszakváltáskor, hogy megszabaduljanak a vastagabb téli bundájuktól, de a kétlábúak miért szenvednek tavasszal intenzív hajhullásról? Ennek okait mutatjuk be cikkünkben, és azt is eláruljuk, hogyan őrizheted meg a hajszálaidat.

Tavasszal újjáéled a természet, de a haj mintha sokszor szembemenne ezzel: amíg a fák és a virágok rügyeznek, bimbóznak, addig a hajkorona a tavaszi hónapokban elveszítheti fényét, nehezen kezelhetővé válhat, megritkulhat. Ennek egyik oka, hogy az időjárás változására érzékenyen reagál a fejbőrünk, és megváltozik a hajhagymák aktivitása. A haj növekedési ciklusa ugyanis három szakaszból áll: anagén fázis (amikor aktívan növekedik a hajszál, ez 3-7 évig tart átlagosan), a második a katagén fázis (zsugorodnak a hajhagymák, ez a legrövidebb szakasz, csupán néhány hétig tart), és végül a telogén fázis, a nyugalmi szakasz, ami után kihullik a hajszál. Az évszakváltáskor pedig az anagén fázisból több hajszál kerülhet át a katagén, majd a telogén szakaszba.

A tavaszi hajhulláshoz hozzájárul természetesen az is, hogy a téli időszak nem kíméli a hajunkat, hiszen a fűtés szárító hatású, a kinti hideg is strapás, ráadásul átlagosan jóval kevesebb vitaminhoz, ásványi anyaghoz jut hozzá a szervezetünk ilyenkor. Különösen a D-vitamin van befolyással a hajunkra, mert fontos szerepet játszik a hajszálak növekedésében és a hajtüszők egészségének megőrzésében – márpedig pótlás nélkül télen mindenki D-vitamin-hiányban szenved. Nem feltétlenül kell tehát pánikolni, ha tavasszal több hajszál marad a fésűnkben vagy a mosdóban, mert természetes jelenségről van szó.

Forrás: anonymousstudioss / Envato
Egészséges esetben egy embernek kb. 100 000-150 000 hajszála van a fején.

A hajhullás akkor számít kórosnak, ha huzamosabb ideig, napi 100-150 hajszálnál többet veszítünk, foltokban jelentkezik a hajvesztés (alopecia areata), a hajszál elvékonyodik, illetve a hajhullást más tünetek is kísérik (például a fejbőr viszketése, kiütések). Ilyen esetben érdemes orvoshoz fordulni, és laborvizsgálattal felderíteni a probléma gyökerét. Lehet, hogy vitaminhiány, hormonális probléma vagy a pajzsmirigy rendellenes működése áll a hajhullás hátterében.

Ha viszont szervi elváltozás nem áll fenn, érdemes átgondolni életmódunkat és hajápolási szokásainkat. Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás (megfelelő proteinbevitel, omega-3 zsírsavban és vitaminokban gazdag élelmiszerek), a több folyadékfogyasztás, az elegendő és megfelelő minőségű alvás, a stresszártalmak csökkentése, a gyengédebb hajfestés és -formázás mind hozzájárulnak a dúsabb hajkoronához.