Várandósok segítője: mi az a szonográfia?

Borítókép: Várandósok segítője: mi az a szonográfia? Forrás: pexels/Mart Production
Ha valaha vártál kisbabát, vagy átestél hasi műtéten, és még nem vagy kifejezetten idős, akkor valószínűleg tudod, miről beszélünk.

Édesanyám még arról mesélt, hogy az ő terhessége idején az orvosok egyszerűen belenyúltak az emberbe és összevissza tapogattak odabent – ez volt a vizsgálat abban az időben, még belegondolni is szörnyű. Szerencsére a módszer már a múlté, hála a szonográfia feltalálásának és üstökösszerű elterjedésének.

A szonográfia, vagy közismertebb nevén ultrahangvizsgálat egy modern, nem invazív képalkotó eljárás, amely hanghullámok segítségével készít részletes képet a test belső szerveinek állapotáról. Hamar az orvosi diagnosztika egyik alapvető eszközévé vált, mivel gyors, fájdalommentes eljárás, és nem jár semmilyen sugárterheléssel.

Hogyan működik és kik csinálják?

A szonográfia az ultrahang fizikai jelenségén alapul. Az eljárás során a szonográf nevezetű speciális készülék magas frekvenciájú hanghullámokat bocsát ki, amik behatolnak a testbe, és visszaverődnek a szervekről vagy a magzatról, a visszavert hullámokat pedig a számítógép képpé alakítja. Az így kapott kép valós időben jelenik meg a monitoron, lehetővé téve a szervek mozgásának, például a szívverésnek vagy a magzat mozgásának a megfigyelését. Az ultrahangvizsgálatokról részletes képi dokumentáció készül, amelyet az illetékesek megőriznek.

A vizsgálat a hetvenes években kezdett terjedni, Magyarországon 1979 óta használják várandós kismamákon, bár eleinte csak problémás terhességek esetén vetették be. A tudomány mára annyit fejlődött, hogy a módszer még babamozira is lehetőséget nyújt. Ezt tavaly a terhességem idején nekem is felkínálták (végül nem éltem vele), míg a férjem – akinek három felnőtt gyereke van – azt mesélte, hogy 28 évvel ezelőtt körülbelül kétszer vagy háromszor volt a feleségével ultrahangos vizsgálaton az egész terhesség alatt. Mára viszont az ultrahang az orvosi diagnosztika egyik alappillére lett, egyszerűsége, biztonságossága és sokoldalúsága miatt mindennapossá vált az alkalmazása.

Forrás: pexels/Tima Miroshnichenko

A készülék mellett az úgynevezett szonográfusok ülnek: ők olyan szakemberek, akik alapos képzésben részesülnek azért, hogy az ultrahangvizsgálatokat el tudják végezni, természetesen radiológusok irányítása és felügyelete mellett. A szonográfusok világszerte elismert szakemberek, akik önállóan vizsgálódhatnak, de ezt mindig a megfelelő szakorvosok megbízásával teszik.

Mire használják?

A szonográfia nemcsak a szülészet és a nőgyógyászat területén, hanem jóval szélesebb körben alkalmazható. Használják például a hasüregi diagnosztikában (máj, epehólyag, hasnyálmirigy, vesék és lép állapotának felmérésére), a kardiológián, az urológián, de van mozgásszervi diagnosztika és érrendszeri szonográfia is. Számos előnnyel bír más képalkotó módszerekhez képest: nem károsítja a szervezetet, mivel nem használ sugárzást, gyors és fájdalommentes (általában 10–30 percet vesz igénybe), a megfigyelés valós időben történik, és még költséghatékony módszer is: olcsóbb, mint például az MRI vagy CT.

Galériánkból megtudhatod, mit ajánlatos a terhesség első trimeszterében fogyasztani!