Babát vársz? Egy magyar találmány segítségével otthon is monitorozhatod a magzati szívhangot

magzat,szív,Fetaphon Forrás: Getty Images
Magyarországon a várandósgondozás keretében a 38. héttől kötelező a heti egy, a 40. héttől a minden másnapi, a 41. héttől pedig a mindennapos NST/CTG vizsgálat. Ilyenkor be kell menni a szülészetre, de tudtad, hogy létezik olyan készülék, amellyel a vizsgálatot te magad is elvégezheted otthon, orvosod pedig akár azonnal kiértékelheti?

A #Magzatmentő Program keretében, valamint több száz szakorvosnál is kibérelhető, illetve a gyártótól közvetlenül is beszerezhető készülék az egyetlen olyan magzatdiagnosztikai eszköz, amely nem használ ultrahangot – ez azért is fontos, mert mint Török Miklós nőgyógyász professzor mondja, amerikai és japán tudósok felvetették annak lehetőségét, hogy az ultrahang nem közömbös a magzat agyfejlődésének szempontjából.

1000-ből 5

A Fetaphon készülék feltalálóinak elsődleges célja a méhen belüli elhalás kockázatának kiszűrése volt. Török Miklós professzor szerint átlagosan minden kétszázadik terhességben, vagy – másképp – minden 1000 terhességből 5-ben következik be az, hogy az egyébként teljesen egészséges, életképes magzat a szülés előtti hetekben elhal, anélkül, hogy az anyát erre bármilyen jel figyelmeztetné. (Vagyis Magyarországon évente 400-500 gyermek.) De a tragédia legtöbbször nem hirtelen következik be: a magzat szívműködése már napokkal korábban megváltozik, és ha valaki ezt figyeli, akkor be lehet avatkozni. Ilyenkor megindítják a szülést, és az anyuka világra hozhatja az egyébként egészséges kisbabáját. (A problémát többnyire a méhlepény elégtelen működése okozza.)

Hogyan működik?

A vizsgálat akkor adja a legtöbb információt, ha a magzat ébren van és élénk. A kismama két vizsgálófejet rögzít a hasára gumipántok segítségével. A készülék három információt regisztrál:

1. Az egyik vizsgálófej a magzati szívműködést érzékeli, szűri ki és hangosítja fel: így a vizsgálat arra is szolgálhat, hogy a szeretteid is hallhassák a baba szívét. A vizsgálófej speciálisan hangolt mikrofont tartalmaz, amely az anyai bőrön, hasfalon, beleken, méhlepényen és a magzat mellkasán át is érzékeli azt a nagyon gyenge hangenergiát, amit a magzat szívbillentyűje kibocsájt.

2. A másik vizsgálófej a méh aktivitását, a méh izom-összehúzódásait érzékeli (ez az úgynevezett Toco-fej). Ez egy mechanikus nyomásmérő, amely az anya hasfalán keresztül érzékeli a méh izomzatának feszülését, és mutatja az összehúzódás erősségét is.

3. Vizsgálat közben az anya egy nyomógombbal jelzi, amikor magzatmozgást észlel. A mozgásokhoz képest elemzik majd ugyanis, hogy hogyan változik a magzati pulzus.

magzat,fetaphon,szív
Forrás: Pentavox

Az orvos kóddal fér hozzá

A készülék tömöríti és tárolja az adatokat addig, amíg elektromos hálózatra nem csatlakoztatod: ekkor (azon kívül, hogy az akkumulátor is elkezd töltődni) egy beépített GSM modemen keresztül elküldi az adatokat a szakmai centrumba. A #Magzatmentő Program orvosai saját személyes belépési kódjukkal férnek hozzá az adatokhoz – ha te kéred, akkor a választott orvosod is kap belépési kódot, hogy ő is láthassa a mérések eredményeit. (Ha a magzatmento.hu oldalon keresztül igényled a készüléket, akkor az adatokat cikkük szakértője elemzi.) Az internetes kezelői felület rendkívül biztonságos: az adatokhoz kizárólag az arra jogosult orvos férhet hozzá. Miután az orvos elvégezte a kiértékelést, a telekommunikációs rendszer automatikusan elküldi a vizsgálat eredményét és az esetleges további orvosi utasításokat a kismamának.

A vizsgálatot a 32. héttől javasolják rendszeresen elvégezni – körülbelül ekkortól hallható értékelhetően a magzat szívverése. Naponta 20 percet vesz igénybe, de ha szeretnéd, naponta többször is megcsinálhatod.

A készülék rövid története

A Fetaphon története 1989-re nyúlik vissza, ekkor jegyezték be a szabadalmat. 1995-ben jött létre a prototípus, majd 2007-ben a Pentavox Kft. gyártósorairól került forgalomba a ma is használt verzió. Külföldön élénk érdeklődés övezte a készülék debütálását. Itthon tizenkét év alatt 3500 terhesség során alkalmazták, így 55 ezer otthoni mérés adatait tartalmazza az adatbázis. Mint Török Miklós professzor mondja, amióta – 30 éve – az adatok kiértékelésével foglalkozik, az általa gondozott terhességek esetében nem fordult elő magzatelhalás, ugyanakkor a vártnak megfelelő számú várandós nőnél derült ki, hogy a fenyegető méhen belüli elhalás miatt idő előtt meg kell szülni a gyermeket. Minden így született gyermek egészséges.

A Fetaphon még jól is néz ki: formatervezőjét 2008-ban Magyar Formatervezési Díjjal jutalmazta a szakma.

Pár vicces idézet a végére: