Lehet, hogy Covidos vagy? Így készülj fel a PCR-tesztre testileg és lelkileg

Borítókép: Lehet, hogy Covidos vagy? Így készülj fel a PCR-tesztre testileg és lelkileg
Mutasson valaki olyan embert, aki könnyedén beül a fogorvosi székbe vagy egyszerűen túllendül a másnap esedékes nőgyógyászati rákszűrés gondolatán? Ezeknél a beavatkozásoknál legalább tudjuk mire számíthatunk, mert már korábban átéltünk ilyen procedúrát. Ellenben a Covid-teszt egy merőben új tapasztalás. Viszont tehetsz néhány lépést annak irányába, hogy testben és lélekben felkészülten érkezz meg a PCR-tesztre.

A PCR teszt

A legspecifikusabb és a legérzékenyebb vizsgálati módszer a vírus jelenlétének kimutatására, mivel a vírus örökítőanyagát az RNS-t mutatja ki a vizsgált mintából. A felsőlégúti szekcióból, az orrüregből és a garatból veszik a mintát egy speciális mintavételi pálca segítségével. A minta vizsgálatát molekuláris diagnosztikai laborban végzik, melynek eredménye a minta laborba érkezését követő 24-48 órára lesz meg. Ha nem szakszerűen veszik le a mintát, álnegatív teszteredmény születhet.

Sikeres teszt

“Kellemetlen”. Ez a legfinomabb jelző a vizsgálatra, amit hallhatunk teszten átesettektől, majd rögtön jön a folytatás: 'jó, hogy sikeres volt a mintavétel és csak egyszer kellett átélnem.' Mert bizony előfordulhat, hogy sikertelenül tesztelnek le. Ilyenkor egy álnegatív teszteredményt kapsz és pár napra rá újra el kell végezni a vizsgálatot. Sikertelen teszteredményhez vezethet, ha nem tudnak elegendő mintát venni az orrnyálkahártyádról, ha nem szakszerűen történt a mintavétel illetve ha a mintavétel előtti előírásokat nem tartod be.

Orrnyálkahártya állapot

Ahogy az előbb ís írtuk, nem mindegy, hogy milyen állapotban van az orrnyálkahártyád. Legfőbb kérdés: elég nedves-e. Ha száraz, nehezebben vesz föl mintát a pálca. Annak érdekében, hogy nedves legyen az orrod belső falát fedő réteg, párologtass otthon és igyál sok folyadékot. A vírus kapcsán javasolják is, hogy igyál minimum 2 liter folyadékot naponta.

Tartsd be az előírásokat

Miután megtudod, hogy mikor lesz a vizsgálatod, felhívják a figyelmedet arra is, hogy közvetlenül a mintavétel előtt mik azok, amiket NE! csinálj. Eltérő információkat kaptunk az időmegjelöléssel kapcsolatban, mert volt akinek azt mondták 2 órával és volt, akit arra utasítottak, hogy már mintavétel előtt 4 órával:

• ne egyen

• ne rágózzon

• ne használjon orrsprayt

• ne mosson fogat

• ne cigarettázzon

• ne igyon ízesített innivalókat

Ha jól belegondolsz, ezeket a szabályokat viszonylag könnyebb tartani, ha te magad mész el a vizsgálatra, hisz így számolni tudsz az idővel. Viszont, ha a kiérkező mentőt várod, akik bármikor érkezhetnek… hát így bizony nehezebb betartani a folyadék- és ételmegvonást.

Mindenki izgul

Lássuk be ha nem éreznénk magunkat rosszul a betegség tünetei miatt, akkor is izgulnánk a vizsgálattól. Ha más nem is, akkor 1 valami nyugtasson meg és próbálj ebbe a gondolatba kapaszkodni: ezzel a vizsgálattal megkapod azt a választ, amin milliók csak tanakodnak, mégpedig, hogy elkaptad-e a Covidot vagy sem. Kevés vigasz, de legalább tisztán látsz. És talán a legfontosabb! Teszteléssel igazolni tudod a betegség meglétét vagy épp annak végét, így elhagyhatod végre a karantént, illetve letesztelt személyként védeni tudod kollégáidat, idős rokonaidat és szeretteidet.