Koronavírusom van? Vagy ez csak a tavaszi fáradtság?

A mókusoktól, ürgéktől, sünöktől és medvéktől eltérően valószínűleg te sem vetted takarékra az életfunkcióidat télen, hanem inkább ezerrel pörögtél, úgy, ahogy máskor. Nem csoda, hogy mire eljön a tavasz, lemerülsz, elfáradsz.
De ennek más okai is vannak. Például az, hogy a hideg hónapokban általában mindannyian zsírosabban táplálkozunk, így egy kis felesleget is gyakran felhalmozunk. Kissé az anyagcserénk is lelassul. Kevesebb vitaminhoz jutunk hozzá, az éltető napfényről nem is beszélve. Ráadásul a biológiai óránk is az évszakok váltakozásához hivatott igazodni: bizonyos betegségekről például már az előttünk járók is megfigyelték, hogy jellemzően tavasszal bukkan fel. Ilyen értelemben a tavaszi fáradtság tulajdonképpen egyfajta jet lag: a természet továbblép, de a szervezetünk még nem képes átállni a nagyobb aktivitást feltételező üzemmódra.
A következő jelenségek tavaszi fáradtságra utalhatnak:
- nyomott hangulat
- fáradékonyság
- alvászavar
- a koncentrálóképesség hiánya
- fejfájás
- az időjárás-változással szembeni intolerancia
- depressziós tünetek
Friss kutatások alapján úgy tűnik, hogy a tavaszi fáradtságért elsősorban a szerotoninszint csökkenése tehető felelőssé. Ez a hormon befolyásolja a hangulatot és az aktivitást, s a szorongás csökkentésében is szerephez jut. És mikor a legcsekélyebb a szertoninforgalom a központi idegrendszerünkben? Hát persze, hogy tél végén, kora tavasszal.