Koronavírus: 5 tény és 4 tévhit, amiről tudnod kell

koronavírus,koronavírus tévhitek Forrás: GettyImages
A koronavírus-pánik két legfontosabb szabálya: maradj biztonságos helyen, maradj nyugodt!

Mindannyian tudjuk, hogy a legrosszabb dolog, amit az ember válsághelyzetben tehet, az a pánikolás. A koronavírussal kapcsolatos naponta sokasodó nyomasztó fejleményeket olvasva – tekintve a járvány megállítása miatt meghozott megszorító intézkedéseket – persze nehéz önfegyelmet gyakorolni, ám a hideg fejre talán sosem volt annyira szükség, mint most.

A koronavírus körüli rémhírek és pánikkeltés mellett ugyanakkor ott áll egy deklarált világjárvány, az egészségügy és a gazdaság összeroppanásának lehetősége, emberek tömegesen kerülnek karanténba, emberek ezrei halnak meg, szóval logikus lehet a kérdés, mégis hogy maradjunk nyugodtak? Az első és legfontosabb, hogy ne támaszkodjunk félinformációkra, a hatásvadász portálok hatásvadász címeire, próbáljuk kiszűrni a fontos adatokat, azokat az információkat és ajánlásokat, amikre most tényleg szükség van. Ilyen például a WHO (Egészségügyi Világszervezet) hivatalos oldala, amit átfésülve azonnal felismerhetünk néhány tényt és tévhitet a koronavírussal kapcsolatban.

Mi az COVID-19?

A COVID-19 betegséget a SARS-CoV-2 vírus okozza, egy olyan víruscsalád tagja, ami betegségeket okoz az emberekben és egyes állatokban. Emberekben a SARS-CoV-2 légzőszervi megbetegedést okoz, tünetei az influenzához hasonlóak: láz, száraz köhögés, légszomj. Néhány más típusú koronavírusát is ismerjük már ennek a víruscsaládnak, ezek a Közel-Kelet légzési szindróma, azaz a MERS, és a súlyos akut légzőszervi szindróma, vagyis a SARS.

A COVID-19 a legfrissebben felfedezett koronavírus betegség, és úgy tudni, hogy 2019 decemberében indult a kínai Hupej tartományból. Ez a jelenlegi járvány az első alkalom, hogy az emberek ezzel az adott koronavírussal találkoznak.

Hogyan fertőz a koronavírus?

A COVID-19 cseppfertőzéssel terjed, azaz az emberek közötti átadás elsősorban légúti cseppecskéken keresztül történik, amikor egy fertőzött személy köhög vagy tüsszent. A cseppfertőzés útján a vírusok eljuthatnak a közelben (1 méterre) lévő emberek szájába vagy orrába, és a légzéssel tovább a tüdejükbe. Jelenleg nem egyértelmű, hogy valaki megfertőződik-e, ha megérint egy olyan felületet vagy tárgyat, amelyen vírus van, majd megérinti a saját száját, orrát vagy esetleg a szemét, de a gyakori kézmosás és kézfertőtlenítés pont ezért indokolt.

Mik a koronavírus tünetei?

A tünetek súlyossága betegenként eltérő, de úgy tűnik, hogy a betegség lázzal és fáradtsággal, majd száraz köhögéssel kezdődik. Egyes betegeknek izomfájdalmai lehetnek, az orrfolyás és torokfájás is megjelenhet, más esetekben pedig hasmenés is tapasztalható. A betegek nyolcvan százalékánál azonban ezek a tünetek enyhék és nem igényelnek kórházi kezelést.

Egyes betegeknél azonban súlyosabb szinteket ér el a vírus, tüdőgyulladás és légzési nehézség tapasztalható, ám ezek az emberek gyakran más betegséggel is küzdenek, így kiszolgáltatott az immunrendszerük.

Mindenkinek, aki a COVID-19 tüneteit tapasztalja, és okkal feltételezhető, hogy fertőzött személyekkel lépett kapcsolatba, otthon kell maradnia, és értesíteni a háziorvosát telefonon. Fontos, hogy ne személyesen menjen a háziorvosi rendelőbe, hanem telefonon hívja fel háziorvosát, aki szükséges esetben értesíti a mentőket.

Hogyan előzhetem meg a betegséget?

Kétféle módon védekezhetsz a COVID-19 ellen. Először is, moss gyakran kezet. Az orvosok legalább 20 másodpercig tartó szappanos, meleg vizes kézmosást ajánlanak naponta többször, vagy legalábbis minden alkalommal, mikor hazaérsz, mielőtt az arcodhoz érsz, valamint főzés és étkezés előtt.