Okosóra jelezheti, hogy koronavírusos vagy?

Borítókép: Okosóra jelezheti, hogy koronavírusos vagy? Forrás: Hermes Rivera / Unsplash
A koronavírus-járvány nemcsak azért alattomos, mert meg lehet halni a betegségben, hanem azért is, mert a Covid egy darabig észrevétlen marad még a megfertőződés után is. Mi lenne, ha egy okosóra képes lenne észlelni a jeleket, még mielőtt te magad tudomást szereznél arról, hogy pozitív vagy?

Az okosórák gyártói azon fáradoznak, hogy láthatóvá tegye a láthatatlant. A készülék a lépteid mintázatából levonja a következtetést, hogy mennyire vagy aktív. A karmozgásodból kikövetkezteti, hogy milyen edzést végzel épp. Szívverésed és az éjszakai hánykolódásod alapján kirajzolja az alvási ciklusaidat.

A Fitbit újabban azon dolgozik, hogy eszközeivel egészében figyelemmel lehessen követni valakinek az egészségi állapotát. Új okosórájuk, a Fitbit Sense az első lépés. Teljes felületének egyharmadát szenzorok borítják, amelyek többek között a bőr hőmérsékletét, a stressz-szintedet (stressz hatására ugyanis mikroszinten izzadás indul meg, az izzadás során pedig só választodik ki, amit érzékel a készülék), a periferikus oxigén szaturációját (!) is mérik, az eszköz egyfajta EKG-készülékként is képes funkcionálni, sőt, még magasságmérő is van benne, hogy lemérhesd, hány emeletet másztál meg aznap.

Ez mind nagyon szép , de igazán izgalmassá ott válik a dolog, amikor az esetleges betegségek észlelésére kerül a sor. Az okosóra szenzorai természetesen nem annyira pontosak, mint a kórházi készülékek, de a mérési eredményei alkalmasak bizonyos következtetések levonására.

Májusban a Fitbit egy önkéntes alapon szervezett felmérést végzett 100 ezer Fitbit-használó körében. A kutatás végén közülük 1000 alanynak lett pozitív a Covid-tesztje. A kutatók érdekes felfedezést tettek. Azt a kérdést tették fel, hogy:

Vajon ha megnézik ezeknek a felhasználóknak az okosóra által korábban mért adatait, utal-e bármi a covid-fertőzés meglétére, mielőtt az még nyilvánvalóvá vált volna? És a válasz: igen.

A Fitbit tanulmánya szerint a koronavírus-fertőzés szaporábbá teszi a légzést, megemeli a nyugalmi pulzusszámot, a szívritmus variabilitását pedig csökkenti. Az esetek felében ezek a jellemzők egy vagy két nappal azelőtt jelentkeznek, hogy valaki észlelné magán a betegség tüneteit.

Miután a Fitbit okosórái képesek mérni ezeket az adatokat, sőt, akár a lázat is, nincs is más hátra, mint kifejleszteni azt a szoftvert, amely az adatok függvényében figyelmeztet egy esetleges fertőzés jelenlétére, hogy az érintett teszteltethesse magát és/vagy önkéntes karanténba vonuljon, amíg biztosat nem tud. Így számos esetben megelőzhető lenne, hogy már beteg, de betegségükről még mit sem sejtő emberek megfertőzzék egészséges társaikat.

Reméljük, az ehhez hasonló megoldások hamarosan széles körben elterjednek és még inkább elősegítik majd azt, hogy felelősen viselkedjünk (azaz: tartsuk a távolságot).

Lehet, hogy hamarosan újra fel kell vennünk ezeket a szokásokat: