Könnyekkel is terjed a koronavírus? A válasz igazán meglepő!

koronavírus,könny,kutató Forrás: Getty Images
Azt biztosan tudjuk, hogy a koronavírus orr- és torokváladékkal terjed, de az egy ideig kérdéses volt, hogy a könnyek is képesek-e közvetíteni a vírust. Szingapúri kutatók utánajártak.

A kutatócsapat 17, COVID-19 megbetegedésben szenvedő pácienstől vett mintát, onnantól, hogy jelentkeztek a tünetek, addig, hogy a betegek meggyógyultak (mintegy 20 nappal később).

Összesen 64 könnymintát vizsgáltak, amelyek közül 12 a tünetek megjelenése utáni első, 28 a második, 24 pedig a harmadik hétről származott.

A kutatók ugyanebben az időben az orr hátsó részéből és a torokból is vettek mintákat, és azokat is tesztelték. Az eredmény pedig: míg az orr- és torokváladékban hemzsegett a koronavírus, addig a könnyekben nem volt jelen.

A kutatók azért megjegyzik, hogy kötőhártyából nem vettek mintát, ezért arról nincsen információjuk, hogy ebben a szövetben jelen lehet-e a vírus. Azt is hangsúlyozzák, hogy ez a mintavételi szám nem számít magasnak. Az eredmény mindazonáltal megnyugtatónak tűnik.

Ugyanakkor nagyon fontos dologra hívják fel a figyelmet:

Mindezzel együtt nagyon fontos, hogy óvd a szemed: bár a könnyek nem terjesztik a koronavírust, ez nem jelenti azt, hogy az nem juthat be a szervezetedbe a szemeden keresztül. Ha egy beteg ember köhög vagy tüsszent, az orr- vagy torokváladék cseppecskéi egy másik ember arcára permetezheti, és azok az orron, a szájon vagy a szemen át is bejuthatnak. Arra is figyelj oda, hogy miután megfogtál valamit, amin akár meg is tapadhatott a vírus – például egy kilincset vagy a boltban a bevásárlókocsi rúdját–, ne nyúlj a szemedhez.

Nézegesd meg ezeket a megdöbbentő és/vagy gyönyörű képeket a vírus eddigi történetéről: