Lejár-e a kézfertőtlenítő szavatossága?

kézfertőtlenítő,kórokozók,járvány,koronavírus Forrás: Getty Images
A legjobb módszer a fertőtlenítésre a szappanos, meleg vizes kézmosás, de azért ezzel sem árt tisztában lenni.
Olvasnivalók járvány idejére

A koronavírus-járvány miatt a magyar kormány veszélyhelyzetet rendelt el, ami alapvetően megváltoztatja a mindennapi életünket. Mi az evamagazin.hu részéről változatos témába vágó olvasmányokkal próbálunk segíteni olvasóinknak.

Ha nemcsak világjárvány idején igyekszel jártadban-keltedben is figyelni a higiéniára, akkor valószínűleg minden táskád zsebében ott lapul egy kis flakon kézfertőtlenítő gél. Ki tudja, mióta...

Ha legközelebb a flakonért nyúlsz, nézd meg a csomagolásra nyomtatott dátumot. Igen, a legtöbb kézfertőtlenítőnek van szavatossági ideje és erre érdemes is odafigyelni. Szakértők szerint az aktív összetevők ugyanis csak a lejárati ideig fejtik ki garantáltan a hatásukat. Látható jele nincs annak, hogy már nem tudja a legjobb formáját hozni a legtöbb esetben színtelen gél, ezért egyedül a rányomtatott információra hagykozhatsz, ha tudni szeretnéd, nemhiába hurcolod-e még magaddal a flakont. (Ha már lekopott a dátum, akkor persze nehéz okosnak lenni, de annyi biztos, hogy a legtöbb kézfertőtlenítő egy évig őrzi meg a szavatosságát – de van olyan is, ami háromig.)

Kidobni viszont nem kell a kézfertőtlenítő gélt, akkor sem, ha lejárt, különösen ilyenkor, amikor minden cseppje kincs. A semminél ez is jobb, a kórokozók egy részétől akkor is megszabadulhatsz, ha fénykorán túl lévő folyadékkal dörzsölöd be a kezed. Ha a boltokban továbbra is csak az üres polcokat találod (legalábbis a fertőtlenítő szappan szekcióban), akkor használhatsz 70 százalékos denaturált etilalkoholt is kézfertőtlenítésre: öntsd egy keveset vattapamacsra és dörzsöld át azzal a kezed. Ez persze szárít, úgyhogy ajánlatos ezt a hatását kézápoló vagy aloe vera gél alkalmazásával ellensúlyozni.

Persze a legjobb, ha amikor csak teheted, szappannal és meleg vízzel mosol kezet, legalább 20 másodpercen át. A kézmosás csökkenti a mennyiségét mindenféle kórokozónak, ami csak a kezeden nyüzsög. Ha erre nincs lehetőséged, akkor a legalább 60 százalékos alkoholt tartalmazó kézfertőtlenítők is megvédhetnek attól, hogy megbetegedj vagy másnak tovább add a betegséget. A kézfertőtlenítőt akkor alkalmazod helyesen, ha mindkét kezed teljes felületét bedörzsölöd vele és hagyod, hogy megszáradjon – azaz ne töröld le, amíg még nedves. De ezt hagyd meg azokra az alkalmakra, amikor úton vagy és semmiképp sincs lehetőséged a szappanos-meleg vizes kézmosásra.

Ha ételről van szó, a szavatosságot illik komolyan venni. Különösen ezekben az esetekben: