Több embert érint, mint gondoljuk - Mi okozza és mit tehetünk a fájdalmas szex ellen?

Egy kutatás szerint az aktus közbeni fájdalom meglehetősen gyakori, négyből három nő érzett már ilyet élete során. Valaki számára a fájdalom csak átmeneti, rövid távú probléma, mások számára hosszabb.
Mit is jelent?
A szex közbeni fájdalom orvosi elnevezése dyspareunia. A fájdalom egy diszkomfortos érzés, mely a szeméremajkak, hüvely, vagy kismedence környékén jelentkezik az együttlét alatt, vagy közvetlenül azután. Két típusát különböztetjük meg:
- felszíni dyspareunia: a hüvely területén érzett fájdalom, mely nem fejti ki a hatását a medencére
- mély dyspareunia: a medencéig kiható fájdalom, például a hólyag körül, a petefészkekben vagy néha a hát felé is, ami hátfájást okoz
Bármelyiket is tapasztalod, befolyással lehet lelki, szexuális és általános egészségedre. Attól, hogy nem tudsz róla, nem jelenti azt, hogy a problémád egyedi, vagy hogy ne lehetne segíteni rajta. Mindenesetre, ha ez a helyzet, akkor fordulj szakemberhez, hogy feltárhassátok az okokat és a gyógymódot.
Mik a tünetei?
A tünetek és a fájdalom gyakorisága, erőssége változó, de általánosságban az alábbiak tapasztalhatóak:
- égő érzés
- lüktetés
- menstruációnál tapasztalható görcsök
- szúró érzés, mely a medencétől a hüvelyig terjedhet
- izomgörcs
- medencegörcs
- izomfeszesség
Mi okozza és mik a gyógymódok?
A szakember szerint egyszeri fájdalom szinte mindenkinél előfordul, de ha a tünetek 6-12 hétig fennállnak javulás nélkül, akkor orvoshoz kell fordulni.
Hogy pontosan milyen okok állhatnak a probléma hátterében, a galériában részletezzük.
Ha szex közben folyamatos fájdalmat tapasztaltok, ne féljetek orvosi tanácsot kérni, beszélni a problémáról, nem vagytok egyedül! Orvosolni pedig csak úgy lehet a kialakult helyzetet, ha feltárjátok annak okait.