A jobb vagy a bal oldalunkon kellene aludnunk? Eláruljuk!

Borítókép: A jobb vagy a bal oldalunkon kellene aludnunk? Eláruljuk! Forrás: Getty Images
Hason, háton, vagy oldalra fordulva, általában mindenkinek van egy kedvenc, megszokott pozíciója, ahogy aludni szeret. Egészségünk szempontjából viszont úgy tűnik ez sem mindegy; több létfontosságú szervünk működését is segíthetjük azzal, ha a bal oldalunkon fekve térünk nyugovóra.

Azzal általában mindannyian tisztában vagyunk, hogy mentális és fizikai jóllétünk nagyban függ attól is, hogy mennyit alszunk. A mennyiségen túl azonban annak is jelentősége van, hogy milyen testhelyzetben vagyunk ezalatt. Kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az, ha a bal oldalunkra fordulva alszunk, jótékony hatással van a szerveinkre, azok működésére. Összeszedtük, melyek ezek.

Támogatja a nyirokkeringést

A nyirokrendszer fő feladata a betegségek és fertőzések elleni védelem, a tápanyagok szállítása, illetve a salakanyagok eltávolítása a szervezetünkből, így rendkívül fontos része az immunrendszerünknek. Mivel a nyirokfolyadék testünk bal oldalára gyűlik össze mielőtt távozna belőlünk, így a bal oldalunkon való fekvés ezt az állapotot segíti elő.

Segíti a szívműködést

Hogyha bal oldalunkon alszunk, szívünk is könnyebben tud elegendő mennyiségű vért pumpálni az erekbe, hiszen a fő verőér, az aorta is balra hajlik. Ha jobb oldalunkon alszunk, akkor ugyanezt a vért felfelé kell pumpálnia a szívünknek, amihez sokkal több energiára van szüksége.

Támogatja az emésztést

A gyomrunk felépítése miatt szintén jót teszünk a szervezetünkkel, ha a bal oldalunk térünk nyugovóra. Ha mégis az ellentétes oldalunkon pihenünk, akkor a gyomorsav könnyedén bekerülhet a nyelőcsövünkbe; ami refluxot, köznapi nevén gyomorégést okozhat.

Anatómiailag is kényelmesebb

A gyomor és a hasnyálmirigy testünk bal oldalán helyezkedik el. Így, ha erre az oldalra fordulva alszunk, a szervezetünknek nem kell még a gravitáció ellen is dolgozni.

Ha nem tudsz elaludni, kattints tippekért a galériába!