Egyre több nemdohányzó nő lesz tüdőrákos, de miért?

dohányzás,betegség,tüdőrák Forrás: Unsplash
A köznyelvben csak a „dohányosok betegségeként” emlegetett tüdőrák egyre több nemdohányzó embert érint. De mi az oka a betegség terjedésének és miért érinti azokat az embereket, főként nőket, akik egész életükben nem gyújtottak rá?

A rák ezen típusa sajnos rossz eséllyel gyógyítható, az egyik leghalálosabb kórról van szó. Az Európai Unióban az összes rák okozta haláleset 21%-át teszi ki. Magyarországon ez az arány ennél is magasabb, 27%. A tüdőráktól nagyobb számban szenvednek férfiak, mint a nők, mivel ők dohányozni is többet dohányoznak. Ám ahogy a nemdohányzók közt növekszik a rákos megbetegedések száma, a nők is egyre inkább érintettek a betegségben.

Miért pont én?

„Ne menj haza. Hívj egy taxit, menj be a sürgősségire és csináltass egy mellkasröntgent. Nem hiszem, hogy ezt az asztmád okozná. Valami nincs rendben.” Ezeket a szavakat hallotta Jenny Abbott, a BBC korábbi munkatársa a háziorvosától, mielőtt kiderült, hogy tüdőrákban szenved. A brit producer a Guardiannek mesélt betegségéről.

Jenny Abbott betegségének már voltak korábbi tünetei. 2017 karácsonya előtt egy erős megfázás miatt szteroidokat írtak fel neki az orvosok. Azt gondolták, az asztmája miatt olyan erőteljes a köhögése. Egyszerű, hétköznapi diagnózis volt. Csakhogy téves. Később Abott meglepődve vette észre, hogy nem bírja lefutni megszokott köreit az otthonához közeli parkban. „Azt gondoltam, kimerült vagyok. De másnap észrevettem, hogy már attól is kifulladok, ha fel kell mennem a lépcsőn. Pár nappal később már az is nehezemre esett, hogy hangosan felolvassak valamit a munkahelyemen” – emlékszik vissza a nő. Ezek voltak az első árulkodó jelek, amelyek alapján a háziorvosa röntgenre küldte.

A röntgenen folyadékot fedeztek fel a jobb tüdejében. Három betegség jöhetett szóba: valamilyen fertőzés, tüdőembólia és a legrosszabb: a rák. További vizsgálatok alapján kiderült, hogy Abbott valóban gyógyíthatatlan tüdőráktól szenved. Nem értette, hogyan lehetséges, hogy őt érinti ez a betegség. Sosem dohányzott, egyenesen rosszul volt a cigarettától, fitt életet élt, sokat futott.

"...Mint minden ember ebben a helyzetben, én is csak azt kérdezgetem folyton: Miért pont én? Minden egyes nap felteszem magamnak ezt a kérdést. Ez az első gondolatom reggel, amikor felkelek és az utolsó, ami eszembe jut elalvás előtt…”

Nem gondolunk rá eleget

A tüdőrák a közvélekedés szerint a dohányosok betegsége. Ez nem véletlen, hiszen a tüdőrákkal diagnosztizáltak 86 százaléka dohányzik vagy dohányzott korábban. Jenny Abbott soha nem gyújtott rá, az esete mégsem egyedülálló. Európában az utóbbi években folyamatosan nő a nemdohányzók rákos megbetegedése. És Abbott is azok közé a nemdohányzó nők közé tartozik, akiknél egyre gyakrabban állapítják meg a betegséget. Az orvosok pedig nem tudnak biztos magyarázattal szolgálni arról, hogy mi okozhatja ezt.

A betegség terjedésének több oka is lehet. A média folyamatosan felhívja a figyelmünket például a mell- vagy a prosztatarákra. Az emberek mostanra megismerték a rák veszélyeit és eljárnak rákszűrésre. Legalábbis azokra a szűrésekre, ami őket érintheti. De egy nemdohányzó nem megy el tüdőszűrésre, hiszen azt gondolja: ez a betegség őt nem veszélyezteti. És amikor végül kiderül a probléma, már nem lehet visszafordítani.
A nagyvárosok magas légszennyezettsége, a folyamatos szmog, a kipufogók füstje és a passzív dohányzás mind-mind veszélyesek az emberre nézve. Felmérések szerint, ha valaki nagyvárosban él, az olyan, mintha mindennap dohányozna.
Sajnos gyakori az is, hogy a háziorvosok a tüdőrákot helytelenül asztmának vagy más betegségnek diagnosztizálják, így sokszor már túl későn derül ki a valós probléma.

Remény a gyógyulásra?

A kutatók folyamatosan tanulmányozzák a betegséget és gyógyszereket fejlesztenek ki. Jenny Abbot egy új kezelésnek köszönhetően életben van és egyelőre megállt a betegség terjedése, de meggyógyítani már nem lehet. Tisztában van azzal, hogy meg fog halni, de van egy kívánsága:

Mint minden rákbeteg, én is remélem, hogy egyszer feltalálnak egy gyógyszert, ami a gyógyíthatatlan kórból egyszerű betegséget csinál,

ugyanúgy, mint ahogy az AIDS-el történt, amivel a megfelelő gyógyszerek mellett együtt lehet élni.” Most pedig csak annyit szeretne, hogy még a lehető legtöbb ideig lehessen része a gyermekei életének.

Gyönyörűek Alicja Brodowicz fotói az emberi testről - eszünkbe juttathatja, milyen nagy kincs a sajátunk: