A karantén és a vírus már a látásunkat is veszélyezteti! Az orvosok is megdöbbentek a kutatás eredményén

Borítókép: A karantén és a vírus már a látásunkat is veszélyezteti! Az orvosok is megdöbbentek a kutatás eredményén Forrás: GettyImages/PheelingsMedia
A koronavírus a szemünket is megbetegítheti. Ezek a Covid-szem szindróma árulkodó tünetei!

A koronavírus fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében 2020. március 16-tól tantermen kívüli, ún. digitális munkarendet vezettek be a hazai oktatási intézményekben és számtalan iskola az új tanévet is így kezdte. Az online tanítás miatt gyermekeink naponta több órát ülnek otthon, a különböző képernyők előtt (és nincs ez másként velünk, felnőttekkel sem, akik home office-ban dolgozunk).

Jelenleg nem tudjuk, hogy mennyi ideig tart ez az időszak, a szemész szakorvosok pedig már tavasszal riadót fújtak. A képernyő előtt eltöltött túlzott idő ugyanis jelentős rizikófaktor, hiszen ilyenkor a szemek túl sokat fókuszálnak közelre, így fennáll annak a lehetősége, hogy károsodik a szem és különösen gyerekeknél – akiknek még fejlődésben van a szeme is- nagy annak a veszélye, hogy a különböző enyhébb szemproblémák mellett akár rövidlátóvá is válhatnak.

A témával már az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) is foglalkozott és a rizikófaktorok ismeretében szakmai ajánlást tett arra vonatkozóan, hogy mire érdemes fokozottan odafigyelni, ha a gyerekek (és a felnőttek) túl sok időt töltenek a képernyő előtt.

Pislogjunk többet!

A számítógép vagy az okostelefon használata közben a képernyőre fókuszálva „elfelejtünk” pislogni. A fő probléma, hogy a ritkább pislogás (normál esetben 22 pislogás/perc helyett 7 pislogás/perc) következtében elpárolog a szem felszínét borító és védő könnyfilm, ami károsítja a szaruhártyát alkotó sejteket, melynek nyomán diszkomfortérzés és gyulladás is felléphet.

Tartsuk be a 20-20-20 szabályt!

Az Amerikai Optikusok Szövetségének ajánlását minden monitor előtt tanulónak, dolgozónak érdemes betartania. Ennek lényege, hogy 20 percenként fókuszáljunk legalább 20 másodpercig egy legalább 20 lábnyi (kb. 6 méter) távolságban lévő tárgyra.

Figyeljünk a megfelelő üléspozícióra és a helyes testtartásra!

Leggyakrabban a helytelen megvilágítás, a monitor csillogása, tükröződése, a rossz kontraszt, a monitor nem megfelelő távolsága, magassága, a helytelen testtartás, légkondicionálók használata miatti szárazabb levegő, valamint ezek kombinációja okozhatja a különböző szemészeti és mozgásszervi (nyak-, és vállfájdalom) tüneteket.

Állítsuk be az optimális távolságot!

A szem és a monitor közötti távolságnak 50 és 80 cm között kell lennie, így jelentős erőfeszítés nélkül is láthatjuk a monitort. A monitort úgy kell beállítani, hogy a lehető legmagasabb felbontás mellett legalább 70 Hertz legyen a képernyő-frissítési gyakoriság.

Fertőtlenítsünk minden eszközt!

A legfertőzöttebb eszközök egyike a mobiltelefon és számítógép billentyűzete. Ezek rendszeres tisztításáról se felejtkezzünk el, a járvány idején pedig különösen figyeljünk a higiéniára! Csak tiszta kézzel nyúljunk a szemünkhöz és ne dörzsöljük! A koronavírus ugyanis nem csak szájon, orron, de a szemeken keresztül is bekerülhet a szervezetbe.

A szemünkre nem csak a monitor előtt töltött idő lehet káros, hanem az is, ha a koronavírus a szemünket támadja meg. Ez az ún. covid szem szindróma.

Van, aki ugyan tünetmenetesen vészeli át a koronavírust, a fertőzésen átesettek többsége viszont hasonló tünetekről számol be: lázról, fej- és torokfájáról, hasogató arc- és homloküreg fájdalomról, szag- és ízlelés elvesztésről vagy erősen szúró szemfájdalomról.

Az Amerikai Szemorvostársaság (AAO) szerint a koronavírus kötőhártyagyulladást is okozhat, leginkább az allergiás eredetű kötőhártya irritációra hasonlító panaszokkal. A közlemények adatai szerint a COVID-19 vírus cseppfertőzés útján okoz kötőhártyagyulladást, a vírust kötőhártya váladékból vett mintából is kimutatták.

A megelőzés szempontjából fontos a gyakori szappanos kézmosás, ill. nem szabad közös törölközőt, ágyneműt, vagy egyéb személyes tárgyakat használni fertőzött betegekkel. A covid-szem tünetei a következők lehetnek:

  • Vörös szem
  • Váladékozás (vizes)
  • Idegentest érzés
  • Fájdalom, égő érzés, ill. bizonyos esetekben viszketés
  • Homályos látás

Hogyan enyhíthetők a koronavírus tünetei? Nézd meg a galériában: