A halláskárosodás korai jelei, amikkel fordulj mielőbb orvoshoz!
Amikor azon kapjuk magunkat, hogy egy beszélgetést, a háttérzajok mellett alig bírunk meghallani, amikor a Tv már olyan hangosra van állítva, hogy a szomszéd is, falon át mindent hall, akkor, jó, ha tudjuk: ezek a korai halláskárosodás jelei. Ha felismerjük csökkenő hallásképességünket, a legjobb, ha nem késlekedünk és szakemberhez fordulunk. A korai szakaszban történő segítségnyújtás lelassíthatja vagy épp megakadályozhatja a további károsodást.
Bár a halláskárosodás különösen gyakori probléma az életkor előrehaladtával, mégis meglepően sok fiatal felnőttet érint ez a szervi panasz. Ennek okai lehetnek a fülhallgatók használata, a túl gyakori hangos zene hallgatása, így az önvizsgálat a fiatalabb korosztálynak is ajánlott.
Mit tegyünk?
Csakúgy, mint a látászavaroknál, a halláscsökkenésnél is különböző szinteken jelentkeznek a problémák. Mindenki más tapasztalattal rendelkezik, ezért más és más kezelésre szorulnak a páciensek.
A kezelés lehet olyan egyszerű, mint a felhalmozódott fülzsír eltávolítása, de az is lehet, hogy egy hallókészülék megvétele jelenti a megoldást a problémára. Mint ahogy szemüveget is több okból írnak fel –közellátásra, távollátásra vagy csak a monitor, Tv nézéshez- úgy egyes hallókészülékek az éjszakai zaj kiszűrésére, vagy épp a nappali zajos környezet, háttérzajainak ’halkítására’ javasolnak. A halláscsökkenés egyéb kezelési módjai közé tartoznak a felesleges belső folyadék vagy zsír eltávolítására szolgáló műtétek, valamint a súlyos halláskárosodáshoz szükséges implantátumok behelyezése.
Ha aggódsz hallásépséged miatt, figyelj a változás jeleire és forduljon orvoshoz.