Semmi kedved napokig takarítani az ünnepek előtt?

Borítókép: Semmi kedved napokig takarítani az ünnepek előtt? Forrás: GettyImages
Van, akinek a tökéletes karácsonyi menüsor elkészítése jelenti a rettegett kihívást, és van, akinek az ünnepek előtti kötelező nagytakarítástól szorul görcsbe a gyomra. Ha te sem ápolsz túl közeli barátságot a partvissal, segítünk, hogy idén legalább könnyebb legyen abszolválni a feladatot, ha felhőtlenebb és örömtelibb nem is lesz.

Ez a cikk az Éva egy korábbi számában jelent meg először.

1. Légy úrrá a káoszon!

Sajnos az átlagos 21. századi családot hatalmukba kerítették a tárgyak. Gyakran nem is tudjuk, hol fogjunk neki a takarításnak, hisz bárhová nézünk, a minden szabad felületet elborító tárgyak elveszik a kedvünket a dologtól. Hiába kéred a gyerekeket, a férjedet, hogy pakoljanak el – rögtön visszakérdeznek, jogosan, hogy mégis hova? Ismerős?

Az alábbi tanácsokat persze nyugodtan címezhetnénk nem csupán neked, hanem az egész családnak, hiszen a férjednek ugyanúgy dolga a ház rendje, mint neked, és a nagyobbacska gyerekeket is tanácsos bevonni az ilyen munkákba. Csak azért szólunk hozzád, mert a munkákat nyilván te irányítod.

• Fontos, hogy ne téveszd és ne kavard össze a rendrakást a takarítással. Takarítani csak akkor és ott lehet, amikor és ahol már rend van. Ha a két dolgot egyszerre próbálod lezavarni, percek kérdése, és máris az őrület határára kerülsz. Úgy érzed majd, nem haladsz és nincs semmi látszatja a munkádnak.

• Ez az időszak remek alkalom arra, hogy megszabaduljatok olyan dolgoktól, amelyek nektek már csak kacatok, másoknak viszont értéket jelenthetnek. Adj mindegyik családtagodnak egy nagyobbacska kartondobozt és egy határidőt, hogy mikorra pakolják bele a számukra feleslegessé vált holmikat. Ezután juttasd el őket a megfelelő szervezeteknek. (Tájékozódj az evamagazin.hu oldalon, mit hova lehet és érdemes vinni!) Tipp: fenyegesd meg őket, hogy ha nem teljesítik határidőre a feladatot, te fogod kiválasztani a cuccaik közül, mi menjen és mi maradjon.

• A lusta asszony (remekül működő) trükkje: ha még mindig túl sok olyan kacat maradt szem előtt, amelynek nem jutott konkrét tárolóhely, minden helyiségbe állíts be egy dekorfóliával bevont kartondobozt (asztal alá, a sarokba, a szekrény tetejére), amibe belesöpröd az újra és újra felhalmozódott apróságokat. Így legalább azt is azonnal tudni fogod, hol keresd őket.

• Minél több mütyür, díszecske van a polcokon, annál macerásabb portalanítani azokat a felületeket. Ha gyűlölöd a portörlést, csatlakozz a minimalista mozgalomhoz: egy-két nagyobb, hangsúlyosabb dísztárgyon kívül mást ne tarts szem előtt.

2. Haladj lépésről lépésre

Ne hagyd, hogy elsöpörje az elhatározást az előtted álló feladat nagysága! Minél több négyzetmétert kell takarítani, annál nyomasztóbbnak látszik a probléma, fontos hát tudatosítanod már idejében, hogy nem egyszerre kell meggyürkőznöd a tennivalók sokaságával.

• Gondold át, mennyire tudod felaprózni a projektet ahhoz, hogy viszonylag sok időd jusson egy-egy részterületre, de annyira ne húzódjon szét a munka, hogy karácsonyra újra kosz és rendetlenség legyen azokon a helyeken, ahol elkezdted. Esténként két polc a ruhásszekrényben? Két fiók a konyhában? A könyvszekrények teteje? Készíts pontos tervet és tartsd magad hozzá. A legfontosabb elem itt a következetesség.

• Ha eldöntöd, hogy rászánsz egy napot a nagyobb volumenű fázisokra, aztán azt veszed észre, hogy már dél van, és minden mással foglalkoztál, csak a takarítással nem, ne légy szigorú magadhoz: döntsd el, hogy aznap csak egy-két órát szánsz rá, majd állítsd be a riasztást a telefonodon a megszabott időtartamra, és láss neki. Mire megszólal a csörgés, már annyira belelendülsz a dologba, hogy nem is akarod abbahagyni. Tapasztalatból tudjuk: csak elkezdeni nehéz!

• Ha hosszú távon gondolkozol, érdemes bevezetned a 20 perces szabályt, miszerint mindennap rászánsz 20 percet a takarításra, és mindig azt csinálod meg, ami akkor épp a legpiszkosabbnak tűnik. Ha ezt a módszert következetesen alkalmazod, előbb-utóbb azt veszed észre, hogy tiszta és rendezett lakásban élsz.

3. Legyen mindig minden kéznél

Érdemes ugyanabból a tisztítószerből többet vásárolni, hogy minden helyiségbe (például a fürdőbe és a konyhába is) jusson egy-egy. Ha el kell menned az üvegpucolóért a konyhába, nagyobb eséllyel marad koszos a fürdőszoba tükre, mint ha ott is tartanál egyet a csodaszerből. Ugyanez érvényes a takarítószivacsokra és -rongyokra is.

4. Ne vessz el a részletekben

Fontos, hogy felmérd a feladatot és a rendelkezésedre álló időt, majd ennek megfelelően készítsd el a haditervet.

• Ha csak egyetlen hétvége áll a rendelkezésedre, ne kezdd el lepakolni a könyvespolcokat, sőt, a függönyök közül is csak azokat vedd le kimosni, amelyekről már nagyon üvölt a kosz. Oszd be a hétvégédet a takarítandó helyiségek számának megfelelő időintervallumokba (ne a nagyságukhoz igazítsd, hanem a bennük uralkodó zűrzavar mértékéhez), és csak a nagyon látványos dolgokra fókuszálj.

• Akkor is érdemes kereteket szabnod magadnak, ha nem szorít ennyire az idő – főleg akkor, ha tudod, hogy eszement maximalista vagy. Bármennyire gyűlölöd is a takarítást, könnyen azon kaphatod magad, hogy már három és fél órája a fürdőszoba csempeközeit sikálod és hogy a felmosórongyról időközben körömkefére, majd fogkefére váltottál. Na, ez az, amit nem szabad, hacsak nem akarod ragyogó padlójú fürdőszobával, de vállalhatatlan állapotban levő minden egyéb helyiséggel várni a karácsonyt. Nemcsak az a gond, hogy kifutsz az időből, hanem az is, hogy előbb-utóbb betelik a pohár: félúton sutba dobod a gumikesztyűt, mert eleged lesz az utálatos tevékenységből. A lakás többi része pedig koszos marad.

5. Gondoskodj a jó hangulatról

Ha nagyon nehezedre esik elkezdeni a munkát, állj fel a kanapéról, tölts magadnak egy deci vörösbort vagy egy kis pezsgőt, indítsd el a kedvenc lejátszási listádat és perdülj táncra! Ugye, milyen jólesik ez a fajta mozgás? Lehet maga a takarítás is koreografált, sőt, énekelhetsz is hozzá teli torokból – bizonyított tény ugyanis, hogy az éneklés segít huzamosabb ideig a stresszmentes zónánkban tartózkodni, még kellemetlen, zavaró körülmények között is.

+1. Kérj segítséget!

Ha tényleg semmi, de semmi időd nincs, kedved meg még annyi sem, ajándékozd meg magad és kérj profi segítséget! Az alábbi oldalakon mindent megtalálsz a vasalástól kezdve a kárpittisztításon át a teljes lakástakarításig. Érdemes szétnézni: rendi.hu, vasallak.hu, ilikecomfort.com

Nézd meg ezt a galériát is: