Négy mítosz a narancsbőrről

Borítókép: Négy mítosz a narancsbőrről
Hogy egy fogyókúra varázsütésre eltünteti az undok gödröcskéket? Ugyan már! Talán jobb lenne megállni egy pillanatra és végiggondolni, mi az igazság a cellulitiszről, és vannak-e ellene valóban hatásos módszerek.

Nem nehéz bedőlni az azonnali változást ígérő, különféle alakformáló krémeknek, szerkentyűknek és kezeléseknek, amikor így nyár közeledtével pánikszerűen dolgozunk azon, hogy formába hozzuk magunkat. Pedig nem árt vigyázni, mert a cellulitisz a kozmetikai ipar dédelgetett gyermeke, és a fogyasztónak nehéz eligazodnia a tudományos bizonyítékokat lobogtató termékek áradatában: egyöntetűen feszesebb és simább bőrt ígérnek, ám igen változatos arányban kecsegtetnek valódi sikerrel. Persze mindenki szeretne hinni a csodában, egy olyan krémben, amitől szinte felszívódnak a hájak, ám a cellulitisz kezelése a legtöbb esetben időt és energiát igényel. Nézzük először is, valójában mi az a cellulitisz, majd következzék összefoglalónk azokról a kezelési módokról, amelyek tényleg hatékonyak.

3554.w.jpg

1. félreértés: A cellulitisz ugyanolyan, mint a többi zsírszövet

A bőr keresztmetszeti képére rápillantva rögtön látszik, hogy ez nem igaz. A „normális” zsír, amely belső szerveink védelmét szolgálja, a bőr legalsó rétegében, az úgynevezett dermisz vagy irha alatt helyezkedik el. Ez alatt a réteg alatt húzódnak izmaink. A cellulitiszes bőrben azonban a szakértők véleménye szerint a dermisz károsodott, vagyis a benne lévő, a bőr rugalmasságát és szilárdságát adó kollagén- és elasztinrostok elroncsolódnak, a bőrbe tápanyagot szállító vérerek elgyengülnek, fölösleges folyadék halmozódik fel, zsírsejtek vándorolnak erre a területre. Ahogy a zsírsejtek továbbhaladnak, útjukban kemény csomók rakódnak le, és kialakul a cellulitisz egyenetlen, gödröcskés szerkezete, amit idővel már a bőrfelszínen is látni lehet. Ekképp fest tehát a narancsbőrnek vagy karfiolbőrnek nevezett rémálmunk.

2. félreértés: A cellulitisz zsírleszívással megszüntethető

A zsírleszívás azon beavatkozások közé tartozik, amelyeknek az Éva szerkesztősége akkor sem vetné alá magát, ha fizetnének értük. Ráadásul a narancsbőr szempontjából hatástalan is. A zsírleszívás során a bőr alatti mélyebb rétegekből távolítanak el zsírt, ezáltal megváltoztatva a domborulatokat. Vagyis a beavatkozás célja az alakformálás. Ha valakinek úgynevezett lovaglónadrág-szindrómája vagy körtealakja van, zsírleszívással változtathat a külsején. A bőr felsőbb rétegeiben elraktározódott zsír, azaz a cellulitisz azonban megmarad a műtét után is. Ezért aztán sok plasztikai sebész a jobb hatás érdekében a zsírleszívás mellé egyéb, nem műtéti eljárást is javasol, például a mezoterápiát (lásd: később).

3. félreértés: A leadott kilókkal a cellulitisz is eltűnik

Természetesen csakis a javunkra válhat, ha vigyázunk az alakunkra, megőrizzük egészséges és sportos termetünket, ám azt a gének és a hormonok határozzák meg, hogy egy nőnek a combján, a csípőjén, a fenekén, a hasán, a karján vagy a térdénél halmozódik-e fel a zsír. Az így előre kódolt formák kamaszkorban alakulnak ki, és ezen nem változtat sem a világ összes szuper-kalóriaszegény kajája, sem a napi tízórás szobabiciklizés. De vigyázat! Végül is kedvező hír ugyan, hogy nem a reggeli kakaós csigától és tejeskávétól lesz széles a csípőnk, de azért az egészséges táplálkozás igenis sokat számít! A dietetikusok szerint jobb, ha kerüljük a zsíros tejtermékeket, a finomított cukrot és az egyéb előkezelt táplálékokat, illetve hasznos, ha több eszenciális fehérjében (vagyis izomerősítő aminosavban) gazdag, sovány húst, halat, valamint antioxidánsként működő, C- és A-vitaminban dús, friss gyümölcsöt (gránátalma, apró bogyós gyümölcsök), továbbá rostos ételeket fogyasztunk. Ezenkívül nem árt, ha étrendünkbe olyan egyéb bőrerősítő készítményeket iktatunk – akár étrend-kiegészítő formájában –, amilyenek a zöldségekből, bogyós gyümölcsökből felvehető, koncentrált energiaforrásként ható, telítetlen zsírsavak, valamint a szervezet „kenőanyagaként” dolgozó, a hétköznapi ételekben ritkán előforduló glukozaminok. Ezek a fitt élethez is szükséges vitaminok, ásványi sók, fehérjék és zsírok javítják a csontozat, az izomzat és a dermisz állapotát – vagyis nemcsak egészséges leszel tőlük, hanem szép is.

4. félreértés: A cellulitiszt felolvasztják a krémek

Csodaszer nem létezik. De amennyiben (sok szakemberrel együtt) inkább bőr-, mint zsírproblémának tekintjük a cellulitiszt, beláthatjuk, hogy a megfelelő bőrápolás sokat segíthet. A bőrgyógyászok, kozmetikusok az injekciós zsíroldás, a mezoterápia mellé hatékony otthoni kiegészítő kezelésnek bőrápolást, méregtelenítést, mozgást javasolnak. A krémek és zselék többsége erősíti a bőrt, serkenti a keringést, kihajtja a vizet, vagyis megtisztítja a bőrt a felhalmozódott folyadéktöbblettől. Akár egy jó ránctalanító krém, amely az arcbőrt teltebbé, rugalmasabbá, simábbá teszi, a jó testápoló is telít-feszesít-simít. Minthogy azonban a krémek a bőr felszínén fejtik ki hatásukat, a zsírt felolvasztani soha nem lesznek képesek.

Hány narancsbőrt lehet lehúzni?

Aki úgy dönt, hogy komolyan felveszi a harcot a cellulitisszel, az a technika vívmányait bevető bőrgyógyász vagy kozmetikus segítségével elég jó eredményeket érhet el. A dolgok jelen állása szerint a leghatásosabb a mezoterápiás zsíroldó injekció. Ezt a kezelést nálunk még csak rövid ideje alkalmazzák, így a legtöbb szakember különböző módszereket kombinál a hatás érdekében. Azonnali sikerre ebben az esetben sem szabad számítani. Egy kúrához, mely kéthetes kihagyásokkal négy vagy hat alkalomból áll, valódi elszántság kell, hiszen speciális étrendet kell tartani, minimum napi három liter vizet fogyasztani, otthon is bíbelődni a kezelés szabályaival, és persze folyton a szalonba rohangálni. Varázslat tehát nincs. Bármelyik módját választjuk is a cellulitisz elleni küzdelemnek, abban biztosak lehetünk, hogy otthonról viaskodni a legolcsóbb.

Folytatás az Éva magazin májusi számában...