Brazil, hawaii, vietnami? 5 tény, amit nem tudtál a flip flopról

Borítókép: Brazil, hawaii, vietnami? 5 tény, amit nem tudtál a flip flopról
A flip flop, ez az Y pántos papucs nem idén, de még csak nem is tavaly lett a nyár egyik legmenőbb kiegészítője.

1. A flip flop örök klasszikus, története évezredekre nyúlik vissza. Világszerte, ahol csak melegre fordult az idő, készítettek bokapánt nélküli szandálokat, papucsokat; az ókori egyiptomiak papiruszból és pálmalevelekből, a régi mexikói őslakosok yuccalevelekből, a japánok rizsszalmából – csak hogy néhány példát említsünk.

2. A flip flopot a II. világháború végén importálták az Egyesült Államokba az amerikai katonák Japánból, ahol a zori közismert lábbeli volt; arra is használták, hogy megtanítsák a gyerekeket járni.

3. A flip flop, ez a jól variálható nyári lábbeli hamar nagy divat lett Amerikában. A 60-as években a brazil Alpargatas márka elkészítette az első Havaianas papucsokat, amelyből ma már több mint 150 millió párt gyártanak évente.

4. A flip flopot tehát a világ számos pontján feltalálták, ezért tulajdonképpen nem lövünk mellé, akár brazil, akár vietnami, akár hawaii papucsként emlegetjük. Nem véletlen, hogy a brazil márka Hawaii-ról kapta a nevét; oroszul "vietnamki"-nak hívják a flip flopot, Új-Zélandon jandals-nek (japán szandálnak), Ausztráliában thongsnak (tangapapucsnak), Brazíliában egyszerűen papucsnak (chinelos). Az amerikai flip flop kifejezés hangutánzó, a papucs csattogó hangjából ered.

5. A flip flop hatása az egészségre ellentmondásos; egyrészt megdolgoztatja a lábfejeket, hiszen nem tartja a bokánkat semmi. Másrészt azonban ha sokat gyaloglunk benne, rossz tartást eredményezhet, árthat a saroknak és a lábujjaknak, ezért szakértők leginkább strandkelléknek javasolják. A higiéniai szempontokat is érdemes figyelembe venni: a mezítlábas közlekedés nem használ a lábfejeink tisztaságának és egészségének, ezért ha flip flopban (vagy bármilyen nyitott szandálban) járunk, fokozottan érdemes figyelni a lábunk tisztán tartására.